THIRRNI TANI +90 242 511 99 98 MOBIL +90 538 888 16 16 GJENI NJË PRONË

Fethiye


Fethiye

Fethiye është një qytet në rajonin e Egjeut të Turqisë që është qendër e njohur turistike. Fethiye ka klimë mesdhetare me verëra të nxehtë dhe dimërra të freskët me shi.

Fethiye ka natyrë të mrekullueshme me pyje pishash dhe kedri, male madhështore, plazhe me rërë të pastër, ishuj dhe gjire dhe kjo vijë e mrekullueshme bregdetare krijon një bazë të shkëlqyer për turizmin e jahteve. Kjo zonë është e famshme gjithashtu për shpellat e mrekullueshme të detit dhe nën ujë dhe ka një nga plazhet më të vizituara dhe më të bukura në Turqi, rezervati natyror Laguna Blue (Oludeniz) është vetëm 15 kilometra larg. Ky plazh natyral i gjatë tre kilometra ka ujë blu kristali dhe pamje mahnitëse të gjelbër.

Ka shumë vende historike në Fethiye që janë interesante për vizitorët, të tilla si amfiteatri romak i vendosur në port, rrënojat e kalasë së kalorësve të Rodes, varret Lycian dhe Kulla Fethiye.

Ka shumë vende përreth Fethiyet që ia vlen të vizitohen. Gryka Saklikent është një grykë e dytë më e madhe në Evropë dhe ka mure të skalitura që ngrihen lart. Shumë turistë vijnë për të vizituar këtë grykë. Kayakoy është një fshat muze vetëm tetë kilometra në jug të Fethiye dhe përbëhet nga qindra shtëpi dhe kisha të stilit grek. Pinara është një qytet antik me mbetjet e disa tempujve, varreve shkëmbinj dhe teatrit. Letoön ishte një qendër e rëndësishme fetare Lycian dhe në ditët e sotme, kjo zonë me tre tempuj mbrohet nga UNESCO. Xanthos renditet gjithashtu si aset i UNESCO-s dhe vizitorët mund të shohin këtu shumë monumente, mozaikë, teatër, agora dhe akropol. Lugina e Fluturave është një shtëpi për lloje të ndryshme fluturash me gamë të gjerë ngjyrash dhe mund të vërehen në luginë midis qershorit dhe shtatorit.

Fethiye është një vend mahnitës jo vetëm për pushime, por gjithashtu njihet edhe si vendbanim për ata që duan një jetë të qetë në një natyrë të bukur dhe një qytet historik.

Të rejat & Vështrimet

Chat
Ask a question