THIRRNI TANI +90 242 511 99 98 MOBIL +90 538 888 16 16 GJENI NJË PRONË

Kemer


Kemer

Kemeri është një vendpushim bregdetar në bregdetin mesdhetar të Turqisë, vetëm 40 kilometra larg nga Antalia. Ky qytet është bërë një nga qendrat më të rëndësishme turistike të Turqisë. Është një rajon për të parë ujin e rrjedhshëm nga malet. Në vitet 1916-1917, njerëzit e fshatit kanë ndërtuar një mur prej guri 23 kilometra të gjatë për të mbrojtur qytetin nga përmbytja dhe emri "Kemer" i referohet atyre mureve.

Kemer është i karakterizuar për bukurinë e saj natyrore me detin e mrekullueshëm të kaltër, pyjet me pisha dhe malet Taurus që kombinohen në harmoni. Bregu nga Beldibi në Tekirova përbëhet nga plazhe të bukura kryesisht me gurë. Marina në Kemer është një ndalesë për marinarët amerikanë dhe evropianë për dimër.

Zona e Kemerit ofron vende mahnitëse turistike të tilla si Goynuk Canyon, qytetet antike Olympos dhe Phaselis, Chimaera që është shkëmb natyror djegës i mitologjisë greke, Ulupinar me ujin e burimit malor, Tre Ishuj, popullor midis zhytësve dhe Eco Park me larmi të pasur bimore dhe shtazore. Ky park është i vetmi park ekologjik në botë që përfshin specie bimore dhe shtazore së bashku.

Kemeri është një qytet i vogël pushimi simpatik me natyrë të mahnitshme dhe nuk do të pendoheni kurrë që e keni vizituar.

Të rejat & Vështrimet

Chat
Ask a question