THIRRNI TANI +90 242 511 99 98 MOBIL +90 538 888 16 16 GJENI NJË PRONË

Ndryshimet në listën e Forbes


Ndryshimet në listën e Forbes

Emrat në listën top 10 të njerëzve më të pasur në botë nuk kanë ndryshuar që një kohë të gjatë. Numrat e miliarderëve në listën e njerëzve më të pasur në botë, të publikuar nga Forber për 35 vite, kanë thyer një rekord këtë vit duke arritur në shifrën prej 2755. Këtë vit, 493 emra të rinjë janë përfshirë në listë.

Numri një  

Shkaku i pandemisë, shumë njerëz kanë kaluar shumicën e kohës në shtëpi. Për shkak të kësaj, pronari i Amazon, Jeff Bezos, edhe njëherë e kryeson listën për personin më të pasur. 

ELON MUSK RENDITET I DYTI

Personi i dytë më i pasur në botë ishte Elon Musk, pronari i Tesla dhe SpaceX. Gara për titullin e më të pasurit në botë ishte e "nxehtë" të enjten e kaluar. Elon Musk gjithashtu kaloi francezin Bernard Arnault. 

NGA I PARI NË LISTË NË VENDIN E TRETË 

Bernard Arnault është renditur në vendin e tretë; Bill Gates ishte në vendin e katërt sërish.  

Steve Ballmer, ish-kryeshef ekzekutiv i Microsoft dhe pronar i Los Angeles Clippers, është në vendin e dhjetë. Pronari i L'Oréal, Francoise Bettencourt Meyers, ra në vendin e 11-të.

Këtu është lista e dhjetë njerëzve më të pasur në botë...  

1. Pronari i gjigantit të kompanisë online, Amazon, Jeff Bezos (57): 185.8 miliardë dollarë

2. Elon Musk (50), pronari i Tesla dhe SpaceX: 178.7 miliardë dollarë 

3. Biznesmeni francez Bernard Arnault (72), pronari i brendeve si Louis Vuitton, Christian Dior dhe Sephora, dhe familja e tij: 174.7 miliardë dollarë

4. Këtu është Bill Gates, themeluesi i Microsoft (65): 131.2 miliardë dollarë

5. Këtu është Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook (37): 129.3 miliardë dollarë

6. Bashkë-themluesi i Google Larry Page (48): 118.1 miliardë dollarë

7. Larry Ellison (76), themeluesi i kompanisë së bazës të së dhënave Oracle: 115.4 miliardë dollarë

8. Bashkë-themeluesi i Google, Sergey Brin (47): 114.1 miliardë dollarë

9. Pronari i Berkshire Hathaway, investitori Warren Buffet (90): 103.7 miliardë dollarë

10.  Steve Ballmer (65), ish-kryeshefi ekzekutiv i Microsoft: Microsoft: 97.3 miliardë dollarë.

Të rejat & Vështrimet

Chat
Ask a question