Pronat në Side

11 prona janë gjetur për 'Pronat në Side'


Apartamente moderne të rehatshme në vendndodhje unike në Side
ID: 3016
800 m
45 km
Apartamente mirë të ndërtuara pranë komoditeteve lokale në Side
ID: 3015
700 m
46 km
Apartamente të bukura me kopsht të bukur në Side
ID: 3004
950 m
60 km
Vilat sharmante me pishinë private në Side
ID: 3001
6,5 km
50 km
Apartamente ekskluzive dydhomëshe me dizajn unik në Side
ID: 3003
1,3 km
65 km
Apartamente të bukura pranë qendrave tregtare në Side
ID: 3008
600 m
65 km
Apartament klasi me dy dhoma gjumi në qendër të Side
ID: 3005
1 km
65 km

Duke blerë një pronë në Side (Turqi) është një opsion i mrekullueshëm investimi për të huajt nga Evropa dhe vendet aziatike. Vilat dhe apartamentet në bregdetin e Mesdheut janë 30-60 përqind më lirë se sa projektet e ngjashme në Itali apo Greqi. Në të njejtën kohë, çmimet e pronave në Side vazhdimisht rriten për 5-15 përqind në vit. 

Rrënojat e qytetit të Side janë buzë Detit Mesdhe. 

 

Cilat janë dobitë e blerjes së një shtëpie në Side? 

Në 10 apo 15 vitet e fundit, pasuritë e paluajtshme në Turqi kanë pasur rritje në kërkesa nga ivnestitorët evropianë. Side, e cila ndodhet në jug të Turqisë, është njëra prej qyteteve më të vjetra në Turqi, e cila merr vëmendjen më të madhe nga blerësit. 

Vendndodhja e hoteleve në Side.

 

Dobitë e blerjes së një shtëpie në Side janë:

 1. Një mundësi për të fituar nga qiraja. Për shkak të dimrave të butë dhe verave me klimë të nrohtë, sezoni i turistëve në këtë qytet zgjat tetë apo nëntë muaj në një vit, dhe kjo i bën qiratë e pronave në Side njërin prej bizneseve më profitabile në regjion.
 2. Mundësia për të marrë kredi. Një i huaj që blen pasuri të paluajtshme në Turqi mund të marrë një kredi nga një bankë turke me interes 7 deri në 9 përqind. Ju mund të merrni kredi deri në 50 përqind të vlerës së pronës të vlerësuar nga qeveria. 
 3. Çmimet e pasurive të paluajtshme janë të përballueshme. Ushqimi në Side është rreth gjysma e çmimit më të lirë se sa në Evropën Lindore. Veshmbathjet e brenduara në qytet kushtojnë tre-katër herë më pak se sa në shtetet e Evropës Perëndimore. Darka në një restaurant në plazh kushton 15 deri në 20 dollarë. Kostot e mirëmbajtjes së pronës janë mesatarisht 50 deri në 200 dollarë në vit. 
 4. Infrastruktura është e zhvilluar. Qendrat mjekësore, qendrat tregtare, shërbimet për konsumatorë dhe parqet rekreative janë të vendosura afër plazhit. Nëse është e nevojshme, mund të merrni një minibus. Bileta kushton 0.50 dollarë.
 5. Hyrja pa vizë dhe lejeqëndrim. Qytetarët e huaj mund të hyjnë dhe qëndrojnë në Turqi deri në 90 ditë. Të blesh pronë në Side automatikisht i jep të drejtën investitorëve për një lejeqëndrim.

 

 

Zgjedh llojin e pronës 

Në Turqi është zakon që pronat të shiten të mobiluara. Shpeshherë, shtëpitë dhe apartamentet kanë kondicioner ajri, televizion dhe pajisje tjera shtëpiake të instaluara tashmë. 

Të gjitha llojet dhe vlerat e pasurive të paluajtshme mund të gjenden në Side.

Në një kompleks, ka shumë opsione për apartamente: 

 • "Studio" kanë një dhomë gjumi të kombinuar me një kuzhinë dhe një banjo të ndarë.
 • Apartamentet 1+1 kanë një dhomë gjumi të ndarë, kuzhinë, banjo dhe koridor.
 • Apartamentet 2 + 1, 3 + 1, 4 + 1 - kanë dy dhe tre dhoma të ndara gjumi, një banjo, një kuzhinë, një dhomë ndeje, madje edhe tarracë dhe një pishinë publike. 
 • Suitat apo "penthouse" janë apartamente luksoze në katin më të lartë dhe ju ofrojnë pamje të bukura të qytetit, plazhit dhe maleve. 

Investitorët e pasur nga vendet e huaja duan të blejnë apartamente elitare të quajtura "duplex" me një komoditet të shtuar. Objekte të tilla shpesh janë të vendosura në komplekset rezidenciale premium, të cilat kanë pishinë, klub fitnesi, sauna dhe bilardo. 

Kompleksi rezidencial me apartamente komode. 

 

Në sektorin privat, ju mund të blini:

 • Shtëpiza me dy ose tre dhoma, me një sipërfaqe prej 80 deri në 120 metra katrorë.
 • Villa dykatëshe me 3-4 dhoma gjumi, tarracë private dhe pishinë.
 • Shtëpi dy ose tre katëshe me disa tarraca, një sauna, një pishinë dhe një palestër të vogël.

Tregu i rishitjeve mbizotëron në Side, prona të cilat mund të blihen 15-20 përqind më lirë se projektet e ngjashme të reja që janë ndërtuar kryesisht në periferi. 

Luksi në Side.

 

Informacione të përgjithshme rreth qytetit dhe zonave më të mira për të blerë pasuri të paluajtshme 

Vendndodhja e Sides është në jug të Turqisë mes dy qyteteve më të popullarizuara për pushime - Antalia dhe Alania. Njerëzit, të cilët duan pushime dhe investime vijnë këtu. Për shkak të numrit të madh të monumenteve historike. Side është shpeshherë e njohur si "Muzeu i Ajrit të Hapur". 

Transporti

Turistët pëlqejnë të udhëtojnë përreth Sides. Kosto e kësaj është vetëm 0.5 dollarë. Taksitë janë në dispozicion nga mëngjeset e hershme deri pas mesnatës.

Taksitë në Side mund t'i kontaktoni online, ose mund t'i ndalni në skaj të rrugës. Kosto e udhëtimit është e lirë, kështu që ju mund të vozisni gjatë gjithë qytetit për 5 ose 7 dollarë. Ata i pranojnë lirat turke, dollarët, por edhe eurot. Megjithatë, ne ju rekomandojmë të paguani me valutën vendore, pra lirën turke. 

Në qytet, ju mund të merrni me qira edhe një bicikletë, e cila kushton 2 ose 3 dollarë për një orë apo edhe një veturë të lirë për 20 apo 25 dollarë në ditë.

Për të udhëtuar nëpër qytet është e përshtatni ta bëni këtë me minibusë të vegjël, të quajtur "dolmus".

Plazhet dhe klima

Side është e famshme për plazhet e mëdha, me rërë, të cilat ndahen në dy pjesë: perëndimore dhe lindore. Plazhi në perëndim është më i përshtatshëm për familjet me fëmijë dhe për ata që nuk mund të notojnë. 

Uji i cekët e bën notin plotësisht të sigurtë. Bregu lindor i qytetit është më i përshtatshëm për të rinjtë. Deti është më i thellë, ka më shumë diskoteka, bare, restaurante dhe pajisje me qira për zhytje apo surfing. 

Të dyja pjesët e vijës bregdetare janë falas - duhet të paguani vetëm për përdorimin e një çadre apo një shezlloni. 

Ka një numër të madh të plazheve të mirëmbajtura në Side. 

 

Aktivitetet e plazhit në Side janë si në vijim:

 • Lundrim
 • Skijim në ujë
 • Fluturimi me parashutë mbi det
 • Zhytje
 • Peshkim
 • Udhëtim me jaht dhe barkë

Klima në qytet karakterizon verën mesdhetare të nxehtë dhe të lagësht, ndërsa dimrat janë më të ftohtë dhe me shi. Temperatura mesatare në korrik është +30 deri në +32℃, dhe në janar është rreth +13 deri në +15℃.

Fluturimet marramendësi mbi detin në Side. 

Mund të quhet qytet kulturor dhe historik i jugut të Turqisë, derisa ka objekte arkitekturore në Side rreth 2000 vjet të vjetra.

Gjëja e parë që një vizitor në qytet vëren janë strukturat e objekteve, muret e kalasë, kullat si dhe portat. Në pjesën qëndrore të Side, ju mund ta gjeni amfiteatrit më të madh në Turqi, i cili zë më shumë se 20 mijë njerëz. 

Ekspozitat kulturore të gjetura në Side janë në Muzeun Antik. Ekspozita përmban statuja të Athinës dhe Apollonit, një altar dhe skulptura nga më të ndryshmet. 

Ne ju sygjerojmë të vizitoni tempullin antik të Apollos në Side.

Jashtë mureve të qytetit gjenden varre dhe varre në formë tempujsh.

Qëllimi i banimit duhet të përcaktojë zgjedhjen e zonës për blerjen e pasurive të paluajtshme. Nëse një shtëpi ose apartament është blerë për të fituar para nga qiradhënia, ne ju rekomandojmë të shikoni projektet në pjesën qëndrore të qytetit. 

Shumë turistë vijnë në Side për të shikuar objekte dhe qëndrojnë për disa ditë apo javë. Për më shumë, banimi në qendër është duke u kërkuar me të madhe, madje edhe në muajt e dimrit.

Nëse prona që ju blini është për t'u zhvendosur në Side për qëndrim të përhershëm, këshillohet të zgjidhni fshatin më të qetë, për shembull Kumkoy, i vendosur 3 kilometra larg qytetit. 

Çmimet e pasurive të paluajtshme këtu janë 10-20 përqind më lirë se në Side. Megjithatë, ka ende gjëra ju duhen për një jetë më të qetë dhe komode; dyqane, qendra tregtare, restaurante dhe qendra mjekësore. 

Apartamentet me oborr individual dhe pishinë.

 

Çmimi i shtëpive dhe nga çfarë varen 

Çmimet mesatare për ndërtesat e reja në sektorin privat janë: 

 1. Shtëpizat e vogla në vijën e parë ose të dytë bregdetare me një sipërfaqe deri në 100 metra katrorë do të kushtojn nga 65 mijë deri në 145 mijë dollarë. 
 2. Vilat dy apo trekatëshe me një sipërfaqe prej 120 deri në 350 metra katrorë në të njejtën distancë nga deti kushtojnë prej 135 deri në 350 mijë dollarë. 
 3. Një shtëpi elitare me pamje nga deti dhe me një sipërfaqe prej 150 deri në 300 metra katrorë në një kompleks rezidencial me një pishinë, fitnes, dhomë bilardo, parking dhe elemente tjera mund të kushtojë nga 180 deri në 500 mijë dollarë.

 

Çmimet mesatare për apartamentet e reja në Side janë me këtë nivel të çmimeve:

 • Studiot - $ 35,000 - 65,000
 • 1 + 1 dhe 2 + 1 - $ 45,000 - 120,000
 • 3 + 1 dhe 4 + 1 - $ 75,000 - 170,000
 • Apartamentet duplex 120 m² - prej $ 135,000

Në tregun e dorës së dytë, pasuritë e paluajtshme do të kushtojnë 10 deri në 15 përqind më lirë. Afër portit të plazhit, çmimet e shtëpive janë më lirë për 20-30 përqind. 

Çmimet për shtëpitë dhe apartamentet në Side varen nga: 

 • largësia prej portit;
 • lloji i pronave;
 • viti i ndërtimit;
 • largësia prej detit;
 • kompletimi dhe kushtet teknike të shtëpisë;
 • lidhjet e internetit në objekt;
 • zhvillimi i infrastrukturës.

Nëse ju vendosi të blini një pronë në Side, ne ju sygjerojmë të përdorni shërbimet e agjencionit tonë. Ne do t'ju ndihmojmë ta zgjedhni zonën, madhësinë dhe llojin e pronës dhe të kompletoni dokumentet për lejeqëndrim. 

 


Vendndodhje e ngjashme
ABONOHUNI NË BULETININ TONË INFORMATIV