THIRRNI TANI +90 242 511 99 98 MOBIL +90 538 888 16 16 GJENI NJË PRONË

Si të shkoni në qytet nga aeroporti Sabiha Gokcen?


Si të shkoni në qytet nga aeroporti Sabiha Gokcen?

Pyetja kryesore që i shqetëson vizitorët që arrijnë në aeroportin e Stambollit, Sabiha Gokcen është: si të shkojnë në qytet. Qyteti është këtu i njohur si qendra historike e kryeqytetit. Stambolli ka infrastrukturë mirë të zhvilluar dhe iu ofron mysafirëve të vet shumë lloje transporti, të cilat dallojnë në kosto, komoditet dhe kohë udhëtimi. Ka kuptim që udhëtarët të njihen me llojet e transportit në dispozicion, para se ta zgjedhin një të duhur. 

Sabiha Gokcen is an international airport in Istanbul.

Vendndodhja e aeroportit Sabiha Gokcen 

Nevoja për ndërtimin e një aeroporti të ri ndërkombëtar në Stamboll lindi në vitet 2006-2009 kur aeroporti Ataturk kishte një fluks të madh të udhëtarëve. 

Për këtë qëllim, u përdor një rrugë e vogël në Pendik, që ndodhet në pjesën juglindore të kryeqytetit turk. 

Numri i terminaleve ishte rritur nga dy në tetë. Ato ishin vendosur në një kompleks të vetëm në një hapësirë totale prej 200 mijë m2 dhe ekuiplazhi teknik ishte sjellur me standardet evropiane. Gjatë ndërtimit, izolatorët anti-sizmik janë përdorur, hapësira e aterimeve ishte rritur dhe një hotel komod u ndërtua afër për ata që duan ta kalojnë kohën e pritjes në aeroport. Aeroporti ishte emëruar në nderim të vajzës së adaptuar të ish-presidentit turk, Mustafa Kemal Ataturk - Sabiha Gokcen, e cila u bë pilotja e parë në aviacionin ushtarak në historinë e vendit.

Nga fillimi i vitit 2020, numri i pasagjerëve që përdorën shërbimet e aeroportit u rrit në 40 milionë, duke u renditur në vendin e 14-t në Evropë. Popullariteti i tij është rritur për faktin se operojnë kompanitë e lira si Pegasus Airlines, Borajet, etj, që ofrojnë bileta të lira udhëtimi. Në vitin 2010, u njoh si aeroporti më i mirë në botë me fluturime të lira. 

Sabiha Gokcen ndodhet në pjesën aziatike të Stambollit.

Koridori i ardhjeve është i pajisur me terminalet informuese, ku ju mund të gjeni informacione se si të shkoni nga aeroporti Sabiha Gokcen në qendër të Stambollit.

Terminalet e informaiconit punojnë në dy gjuhë, turke dhe angleze, që ofrojnë informata të detajizuara, diagramë të kuptueshëm dhe grafika. 

Distanca me qendrën e Stambollit

Aeroporti Sabiha Gokcen është i ndërtuar në pjesën aziatike të qytetit. Ndodhet në një distancë prej 35 kilometrash nga distrikti i famshëm, Fatih, ku ndodhet atraksionet kryesore si: lagjja Sultanahmet, sheshi Taksim, Hagia Sophia dhe pallati Topkapi. Varësisht nga rruga dhe transporti i zgjedhur, udhëtimi nga aeroporti mund të marrë kohë 30 minuta deri në 1.5 orë. Në kohën kur trafiku është i ngarkuar, rruga mund të zgjasë deri në tre orë. 

Vendet kryesore turistike në rrugën drejt qytetit 

Nuk ka atraksione në afërsi të aeroportit. Vendi më interesant i afërt ku kalojnë autobusët është Kalamis Marina në zonën Kadikoy. Këtu ka një shëtitore të bukur, kopshte çaji, distrikte mode dhe stacioni monumental Haydarpasa, i dizajnuar nga dy arkitektët gjermanë, Ritter dhe Cuno. Ndërtimi ka nisur në vitin 1906 dhe ishte kompletuar në vitin 1908. 

Një shëtitore e bukur. 

Duke përdorur transportin ujor, turistët kanë mundësinë të mahnitet me urën e Bosforit dhe Briun e Artë, turistët mund të shijojnë pamjet e Kullës Galata - dikur ishte një vend i vogël, tani njihet si një nga simbolet më të vjetra të qytetit, i ruajtur nga koha e Bizantit dhe ndriçohet bukur gjatë natës.

Rrugët e autobusit 

Transporti i autobusit është më i popullarizuara dhe ekonomiku nga turistët. 

Afër ndërtesës së aeroportit, ju mund të zgjedhni një nga opsionet: 

  1. Linja E 10. Paguhet me monedhën e caktuar ose IstanbulCard. Udhëtimi në qendër bëhet për një periudhë më të gjatë, pasi ka rreth 60 ndalesa gjatë rrugës.  
  2. E 11. Mbulon plotësisht rrugën E 10, por është e mundur të shkoni në qendër më shpejt pasi autobusi ndalet vetëm 19 herë. 
  3. Havabus. Autobusët lukosz në pronësi të një kompanie private. Udhëtimi paguhet te vozitësi brenda. Autobusët kanë ulëse komode dhe janë luksoz. Autobusët i dërgojnë turistët në destinacionin e tyre pa ndalesa. 
Transporti Havabus në Stamboll.

Destinacioni final i Havabus është stacioni Havabus, nga ku turistët marrin terminalin e targetit në Kadikoy (pesë minuta në ecje, rreth 400 metra) dhe transferohet në pjesën evropiane të Stambollit me një biletë që kushton dy deri në pesë lira turke. Përpos kësaj, Havabus arrin dhe largohet nga sheshi Taksim. 

Monedhat, biletat dhe biletat e udhëtimit mund të blihen në ndërtesën e aeroportit në Jetonmatik dhe Biletmatik, që ndodhen në dhomën e pritjes ose në kioskat speciale në dalje. Tiketat shiten për një numër të kufizuar të udhëtimeve (nga dy në dhjetë), kurse Istanbul Kart është një biletë pa limit për të gjitha rrugët. Paguhet dhe parapaguhet, që mundëson udhëtimin në lloje të ndryshme transporti, si autobus, tramvaj, metro, traget, etj. Karta mund të përdoret nga pesë pasagjerë. Udhëtimi me IstanbulKart është më i lehtë dhe më i lirë. 

Orari i punës 

Transporti pubik në Stamboll operon nga ora 06:00 në mëngjes deri në orën 01:00 në mbrëmje - varësisht nga rrugët dhe lloji i transportit. 

Havabus lëviz çdo 30 minuta - nga 04:00 - 01:00. 

Metrobusi i veçantë 

Metrobus janë shumë komod dhe të shpejt që lëvizin me linja të dedikuara autobusi. Rruga e autobusit zgjat deri në 50 kilometra me 45 stacione të ndryshme. Kanë nisur punën në vitin 2007 me udhëtim mes pjesës evropiane dhe aziatike të qytetit. 

Metrobus është një lloj i ri i transportit. 

Nga aeroporti Sabiha Gokcen, ju keni nevojë të merrni Uzunçayır Metrobüs të linjave E 9, E 10, E 11, ose 16S, dhe pastaj të ndryshoni në metro M4 për të arritur në stacionin e metrosë Ünalan. Por, duhet ta mbani në mend se ky lloj i transportit është shumë i popullarizuar nga vendasit dhe gjithmonë është i mbushur. Pagesa zakonisht bëhet përmes IstanbulKart. 

Stacioni Marmaray 

Hapja e hekurudhës nënujore - tuneli Marmaray kalon nën urën e Bosforit, duke e bërë të mundur ardhjen në qendrën e qytetit pa asnjë problem dhe në mënyrën më të shkurtë të mundur. Tuneli nëntokësor i bashkohet zonës evropiane (Kazlicesme) dhe aziatike (Cesmesi) të Stambollit. Marmaray është tuneli nëntokësor më i thellë në botë (56 metra nën urën e Bosforit) dhe shtrihet 1.4 kilometra nën ngushticë. 

Udhëtimi përmes tunelit Marmaray ju jep mundësinë të shkoni në qendrën e qytetit sa më shpejt që është e mundur.

Bileta kushton pesë lira turke dhe me IstanbulKart kushton 2.6 lira turke për një drejtim. 

Stacionet e hapura më të afërta 

Linja e metrosë M4 do të zgjatet deri në aeroport. Fillimisht, data e kompletimit ishte planifikuar për vitin 2020, por situata me COVID-19 ka shkaktuar një vonesë në kompletimin e ndërtimit dhe është shtyrë për vitin 2021. 

Blerja e xhitonave dhe kosto e tyre

Në Stamboll, ka makina speciale të quajtura "Jetonmatik" që shesin monedha, por ato punojnë vetëm me valuta turke. Nëse nuk keni ndonjë lira, mund t'i këmbeni me EURO ose DOLLARË në zyren e këmbimores në aeroport. "Jetonmatik" pranon të dy monedhat dhe kartmonedhat prej pesë, dhjetë dhe njëzet lira turke. Një xhiton i vetëm kushton pesë lira turke. 

Një xhiton për një udhëtim kushton pesë lira turke, por çmimi i tyre kohë pas kohe rritet. 

Xhitonat nuk mund të përdoren në të gjitha llojet e transportit. Ato nuk mund të përdoren në autobusa. Ato janë të dizajnuara për metro, tramvaj, traget dhe teleferik. 

Vetura me qira në aeroport dhe çmimi i shërbimit

Mundësia e marrjes me qira të një vetura pa u larguar në nuk shkakton ndonjë vështirësi pasi të gjitha kompanitë e mëdha të këtij biznesi punojnë këtu - Avis, Dollar, Europcar, Circular Car Hire, SAW, Garenta dhe të tjera.

Niveli i çmimeve është i lartë dhe varet nga lloji dhe kapaciteti i veturës. Opsionet buxhetore, të tilla si Hyundai I 10 ose Nissan Micra, do të kushtojë 10-15 euro për ditë dhe veturat ekzekutive dhe minivanët do të kushtojnë 60 deri në 75 euro për ditë. Mesatarisht, qiraja e një veture ekzekutive për dy javë mund të kushtojë 600 deri në 900 euro (para-rezervimi do ta bëjë çmimin më të lirë). 

Ju mund ta merrni me qira një veturë në aeroport. 

Megjithatë, të gjithë ata që planifikojnë të marrin me qira një veturë në Stamboll, duhet të jenë të vetëdijshëm nga trafiku i ngarkuar, ngjeshmëria e rrugëve, korsitë e ngushta, ku parkimi i veturave është i ndaluar ose në disa vende nuk lejohen kthimet e plota. 

Përdorimi i shërbimeve të taksit 

Kjo është me gjasë mënyra më e shpejtë dhe e përshtatshme e udhëtimit. Vozitësit e takisve janë mirë të njohur me qytetin dhe dinë diversione të shumta dhe rrugë më të shkurta për t'ju dërguar më shpejt në destinacionin tuaj. Megjithatë, disa taksistë mund të jenë mashtrues duke ju dërguar në trafikun e ngarkuar për t'ju marrë më shumë para në udhëtim. Ky kurth i ndihmon ata të fitojnë 100 dollarë për një rrugë, e cila normalisht duhej të kushtonte 40-50 dollarë. Gjithmonë, është më mirë të udhëtohet me një kompani të besueshme të taksit se sa me një më të lirë.  

Kur zgjedhni një taksi, kujtoni se pagesa bëhet vetëm me para të gatshme, pagesat me kartelë dhe pagesat elektroniken NUK PRANOHEN. 

Transferi në Sultanahmet

Për t'ju shmangur vjedhjeve dhe manipulimeve që rrisin kostot, është e këshillueshme të rezervoni një transfer nga aeroporti Sabiha Gokcen në destinacionin tuaj para se të arrini në Turqi. Ju mund ta bëni këtë online, është më e lehtë dhe mënyrë më e sigurtë. Vozitësit e transfereve janë duke pritur për klientët e tyre në zonën e ardhjeve me një letër të shkruar me emrin e klientit. Vozitësit gjithmonë janë ndihmues me bartjen e bagazhit dhe nëse është e nevojshme, mund të bëhet edhe vendosja e ulëses për fëmijë (për një kosto shtesë). 

Ju mund të rezervoni një transfer online në aeroport. 

Ju mund të zgjedhni nga:

  • Transporti
  • Autobusi privat ose minibusi
  • VIP
  • Veturat private
  • Transferi (që është opsioni më i lirë).

Trageti kalon kah "Briu i Artë" 

Transporti me traget është i popullarizuar në Stamboll për shumë arsye, kjo ndikon në shmangien nga transporti me veturë dhe krijon një atmosferë më të mirë për t'u njohur me qytetin. 

Dy rrugë kryesore përdoren nga vizitorët: 

  1. Nga aeroporti Sabiha Gokcen në Pendik (autobusi E-9), më pas autobusi 251 në Kartal. Metro M4 nga Kartal në Kadikoy.
  2. Nga terminali i tragetit Kadikoy në terminalin e tragetit Eminonu.
Kalimi i Bosforit me traget krijon një atmosferë të veçantë.

Çmimi i biletës varet nga largësia e udhëtimit dhe varion nga dy deri në pesë lira turke. 

Si të shkoni në aeroportin Ataturk 

Distanca mes aeroportit Sabiha Gokcen në aeroportin Ataturk është rreth 70 kilometra, dhe rruga zgjatë nga një orë e gjysmë me veturë deri në tre orë me transport publik, varësisht nga situata e rrugës. Megjithatë, nga 6 prilli 2019, aeroporti Ataturk është mbyllur dhe të gjitha linjat ndërkombëtare janë transferuar në aeroportin e ri të Stambollit, që ndodhet 90 kilometra nga Sabiha Gokcen. Shërbimi direkt i autobusit ofrohet mes tyre. Autobusi IST-8 largohet nga zona e ardhjeve çdo një orë dhe i transferon pasagjerët në Stamboll pa ndalesa. Çmimi i biletës - 30 lira turke. 

Ju gjithashtu mund të merrni një taksi nga vendi më i afërt i taksive. Një transfer privat për një person kushton nga 75 euro. 

Kur planifikoni transferimin në Stamboll, duhet ta merrni parasysh trafikun e ngarkuar dhe rrugët e bllokuara që mund t'ua zgjasë rrugën deri në katër-pesë orë. 

Si të shkoni nga qyteti në aeroportin Sabiha Gokcen

Mënyra më e lehtë të shkosh në Sabiha Gokcen bëhet me metro. Pikat kryesore janë Levent dhe Pendik, si dhe Kadikoy, nga ku autobusët privat si Havabus shkojnë në aeroport. 

Përpos kësaj, kompania Havabus ofron shërbime nga Royal Hotel në sheshin Taksim direkt në hyrjen e aeroportit. 

Nëse nuk është e mundur të përdorni transportin publik, ju taksi mund të rezervohet nga interneti ose nga recepsioni i hotelit. Përdorimi i Wi-Fi falas në hotel, ua mundëson ta rezervoni një transfer online për në aeroport. 

Të rejat & Vështrimet

Chat
Ask a question