THIRRNI TANI +90 242 511 99 98 MOBIL +90 538 888 16 16 GJENI NJË PRONË

Ushqimet e shijshme të Alanias


Ushqime e shijshme të Alanias

Pjatat e shijshme rajonale të Alanias

Yarpuzlu Akdarı Çorbası (Supë meli me pennyroyal)

Pennyroyal zakonisht rritet në brigjet e lumenjve dhe pranë kanaleve, shija është e ngjashme me nenexhikun, ka erë të këndshme dhe ka një efekt qetësues.

Şepit (Bukë e sheshtë)

E përgatitur në një pjatë hekuri në majë të zjarrit duke u kthyer vazhdimisht për ta bërë atë të gatuhet mirë dhe të mos digjet. Njëra anë lyhet me gjalpë dhe një mbushje, zakonisht djathi i dhisë vihet në anën tjetër, pastaj rrotullohet dhe është gati për t’u ngrënë. 

Döğme Aşı (Qull gruri)

Pasi gruri të jetë pastruar siç duhet, ai do të shtohet në një tenxhere me qepë dhe duhet të përzihet vazhdimisht derisa të jetë gati. Kur cilësia është e ngjashme me qull, disa gjalpë do të shtohet në krye.

Laba (Brinjë të mbushura)

Gatuhet në nxehtësi të lartë me një gjilpërë të trashë për të parandaluar shpërndarjen e saj. Pasi të jenë gatuar, telat hiqen dhe zierja derdhet sipër.

Bumbar 

Zogjtë e vegjël priten në copa të vogla dhe zihen me gjalpë dhe ujë. Shërbehet me limon të shtrydhur dhe piper të zi.

İlibada Sarması (Gjethe të mbushura të hardhisë)

Orizi ose gruri i bluar përzihen me vaj ulliri ose gjalpë, kripë, domate, pasta domatesh, speca të kuq dhe disa erëza përzihen në një tas. Mbushja ndahet në sasi të vogla në gjethet e hardhisë, rrotullohen dhe vendosen në një tenxhere për të gatuar me një sasi të vogël uji. Gatuhet në nxehtësi mesatare.

Göleviz (Colocasia)

Gatuhet në nxehtësi mesatare derisa të zbutet. Shpesh shtohet mishi i grirë ose mishi me kocka. Pak para se të bëhet kolokazia, shtrydhet lëngu i limonit dhe përzihet.

Taze Ülübü Yemeği (Fasule të freskëta në veshka)

Gatuhen me mish të grirë ose copa të vogla mishi në një tenxhere së bashku me gjalpë, qepë të copëtuara dhe piper. Më vonë shtohen domate të qëruara dhe të prera. Në fund fasulet futen me pak ujë dhe zihen në nxehtësi mesatare.

Taze Bakla Yemeği 

Fasulet pastrohen siç duhet dhe kokat hiqen me thikë para gatimit. Qepa e copëtuar, gjalpi, piperi, mishi ose mishi i grirë gatuhen së pari në një tenxhere. Shtohen domate të qëruara dhe të copëtuara dhe pasi të jenë zier për pak kohë fasulet me pak kripë dhe ujë. Gatuhen në nxehtësi mesatare.

Mantar (Kërpudha)

Ka kërpudha të ndryshme që gjenden në zonën e Alanias, të tilla si kapaku i qumështit, kapaku i leshit, kapaku i qumështit, tartufi dhe shamponja. Në vjeshtë kur fillon sezoni i shiut, të parët që rriten janë kapakët e qumështit. Kur gatuani, kërpudhat së pari pastrohen dhe copëtohen siç duhet. Pastaj i skuqni në një tigan me qepë të copëtuaradhe vaj ulliri ose gjalpë. Më vonë shtohet pak ujë me pastë domatesh dhe erëza. Mund të gatuhet edhe me bizele.

Öksüz Helvası (Halvaja e Orphanit)

Kur të piqet halva, i jepet një formë dhe vihet në një tabak. Kur jepet, një formë cilindri ndodhet në mes, kështu që halvaja përreth formon një mur. Anëve u jepet një formë zbukurimi. Gjalpi i zier mbushet në vrimë deri në majë dhe është gati për t'u shërbyer.

Çigirdik (Kroketa susami)

Një sasi susami pastrohet dhe përzihet me sasi të barabartë mjalti dhe piqet në një tenxhere. Kur të jetë pjekur, bishtajat duhet të largohen. Pastaj shpërndahet në një pjatë të madhe me një lugë. Pasi të jetë ftohur, pritet në copa dhe shërbehet. Sosi i rrushit mund të përdoret gjithashtu në vend të mjaltit. Ëmbëlsira zakonisht përgatitet në ditët e ftohta të dimrit.

Turunç Reçeli (Reçel portokalli)

Një kilogram sheqer nevojitet për 8-10 portokaj të tharbtë. Sheqeri derdhet në majë të portokalleve dhe duhet të presë një ditë të tërë në mënyrë që lëngu të dalë. Më pas shtohen dy gota ujë dhe portokajt zihen me sheqerin. Derisa zien në nxehtësi të lartë, shkuma që formon sipër do të hiqet. Një limon do të shtrydhet në majë të reçelit për të parandaluar formimin e sheqerit. Pasi të ziejë për ca kohë më shumë reçeli lihet të ftohet dhe më pas ndahet në kavanoza.

Kırtakı (Ëmbëlsirë kungulli)

Kırtakı mund të bëhet nga kungulli, kalabashi ose lëvorja e pjeprit të ujit. Pasi lëvorja të hiqet, ajo copëtohet në copa me madhësi rreth 3-5 cm. Më pas pjesët lihen të presin në ujë të përzier. Pasi predhat të pastrohen, vendosen në një tigan mbi sos rrushi. 

Të rejat & Vështrimet

Chat
Ask a question