Telefono tani +90 242 511 99 98 Celular +90 538 888 16 16

Pronat në Qipro

36 properties
Summerhome #6149
Summerhome #6149
Summerhome #6149
Summerhome #6149
Summerhome #6149

Pranë plazhit. Objektet hoteliere me pesë yje me një hotel në vend. Bar në tavanë. Zonat e lojërave për fëmijë. Pishinë Aqua Park. Anije për në qytet dhe plazh.

 • Qipron
 • 124m²
 • 2+1
€229 500
Summerhome #6147
Summerhome #6147
Summerhome #6147
Summerhome #6147
Summerhome #6147

Pranë plazhit. Objektet hoteliere me pesë yje me një hotel në vend. Fusha të brendshme kungujsh. Miqësore për personat me aftësi të kufizuara, pishinë për fëmijë, pishinë për të rritur.

 • Qipron
 • 82m² - 419m²
 • 1+1 - 5+1 dp
Nga €193 000
Summerhome #6146
Summerhome #6146
Summerhome #6146
Summerhome #6146
Summerhome #6146

Vendndodhja e shkëlqyer, afër të gjitha lehtësive. Zonë rezidenciale e njohur me shumë zona tregtare aty pranë. Pranë spitaleve dhe universiteteve.

 • Qipron
 • 88m² - 95m²
 • 1+1 - 2+1
Nga €118 000
Summerhome #6133
Summerhome #6133
Summerhome #6133
Summerhome #6133
Summerhome #6133

Këto apartamente mahnitëse janë vendosur në oazin e tyre të rrethuar nga liqene, ishuj dhe forma të tjera të bukura të tokës që kanë frymëzuar kompleksin e stilit Maldive.

 • Qipron
 • 43m² - 325m²
 • 1+0 - 2+1 dp
Nga €90 000
Summerhome #6135
Summerhome #6135
Summerhome #6135
Summerhome #6135
Summerhome #6135

Këto vila dhe apartamente të një lloji ofrojnë mishërimin e një stili jetese luksoze me lehtësira në vend në një zonë të bukur të Qipros Veriore.

 • Qipron
 • 119m²
 • 3+1
€290 000
Summerhome #6134
Summerhome #6134
Summerhome #6134
Summerhome #6134
Summerhome #6134

Prona me një dhomë gjumi dhe dy dhoma gjumi. Vend fantastik i izoluar pranë detit. Pajisjet në vend duke përfshirë pishinën.

 • Qipron
 • 85m² - 110m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €139 000
Summerhome #6145
Summerhome #6145
Summerhome #6145
Summerhome #6145
Summerhome #6145

Shtëpi me një, dy dhe tre dhoma gjumi. Objektet në vend, duke përfshirë pishina të shumta. Fusha golfi dhe objektet Spa janë afër.

 • Qipron
 • 104m² - 157m²
 • 2+1 - 3+1
Nga €319 000
Summerhome #6144
Summerhome #6144
Summerhome #6144
Summerhome #6144
Summerhome #6144

Një kompleks unik në Qipron Veriore që ofron një SPA dhe Qendër Wellness do të investojë njëkohësisht në shëndetin dhe pasurinë tuaj.

 • Qipron
 • 37m² - 56m²
 • 1+0 - 1+1
Nga €58 500
Summerhome #6142
Summerhome #6142
Summerhome #6142
Summerhome #6142
Summerhome #6142

Prona krejt të reja buzë detit në bregun lindor të Kyrenia në fshatin Küçükerenköy që ofrojnë një pamje të jashtëzakonshme të detit dhe malit

 • Qipron
 • 159m²
 • 2+1 dp
€226 000
Summerhome #6081
Summerhome #6081
Summerhome #6081
Summerhome #6081
Summerhome #6081

Vila buzë plazhit me pishina private dhe zona komunale. Pranë dyqaneve dhe restoranteve lokale, objektet në vend përfshijnë një palestër.

 • Qipron
 • 363m²
 • 3+1
€451 000
Summerhome #6141
Summerhome #6141
Summerhome #6141
Summerhome #6141
Summerhome #6141

Pranë plazhit. Tre dhoma gjumi dhe tre banjo. Dy ballkone tarraca. Pishinë private. Pranë shkollave dhe supermarketeve.

 • Qipron
 • 220m²
 • 3+1
€492 000
Summerhome #6104
Summerhome #6104
Summerhome #6104
Summerhome #6104
Summerhome #6104

Këto apartamente me plan të hapur u ofrojnë blerësve të shtëpisë një mundësi fantastike për të jetuar në një vend të mrekullueshëm me detin në pragun e tyre.

 • Qipron
 • 60m² - 85m²
 • 1+1 - 2+1
Nga €81 000
Summerhome #6105
Summerhome #6105
Summerhome #6105
Summerhome #6105
Summerhome #6105

Apartamente komode për shitje në rajonin Yeni İskele në Qipron Veriore janë të vendosura në një zonë të sapo zhvilluar por me rritje të shpejtë.

 • Qipron
 • 50m² - 75m²
 • 1+1 - 2+1
Nga €81 000
Summerhome #6106
Summerhome #6106
Summerhome #6106
Summerhome #6106
Summerhome #6106

Apartamente me tre dhoma gjumi me pishina të brendshme, pishina të jashtme, pajisje yoga dhe pilates. Pranë të gjitha lehtësitë e zonës. Pranë një plazhi të famshëm.

 • Qipron
 • 135m²
 • 3+1
€191 000
Summerhome #6107
Summerhome #6107
Summerhome #6107
Summerhome #6107
Summerhome #6107

Pranë plazhit dhe lehtësive të afërta. Objektet BBQ për disa apartamente. Sistemet e ngrohjes së ujit dhe infrastruktura AC

 • Qipron
 • 50m² - 85m²
 • 1+1 - 1+1 dp
Nga €81 000
Summerhome #6097
Summerhome #6097
Summerhome #6097
Summerhome #6097
Summerhome #6097

Tre dhoma gjumi dhe tre banjo. Pishinë private me një zonë mahnitëse kopshti. Hapësirë moderne banimi me plan të hapur me zona të bollshme për t'u çlodhur.

 • Qipron
 • 155m²
 • 3+1
€284 000

Pronat në Qipro

Blerja e një pasurie të paluajtshme në Qipro duhet të planifikohet me kujdes. Të dy pjesët veriore (turke) dhe jugore (greke) të ishullit kanë përparësitë e tyre për investime. Ne jemi gjithmonë të gatshëm t'u sigurojmë klientëve tanë të gjitha informacionet e nevojshme jo vetëm në lidhje me çmimin, por edhe në lidhje me ndryshimet në vendbanimin e përhershëm në rajone të ndryshme të ishullit.

Cyprus property
Blerja e pronës në Qipro mund të jetë një mënyrë për të marrë shtetësinë.

Dobitë e blerjes së një prone në Qipro 

Përparësia e parë dhe e padiskutueshme e blerjes së një prone në këto vende janë kushtet natyrore të Mesdheut Lindor.

Ata dallohen nga:

 • Numri i madh i ditëve me diell në vit (deri në 340 ditë).
 • Tranzicion i butë midis stinëve (dimra të ngrohtë, të lagësht dhe verë të thatë dhe të nxehtë).
 • Sezoni i gjatë i notit (nga fillimi i majit deri në fund të tetorit).
 • Shumëllojshmëri peizazhesh (male, det, stepa, pyje).
 • Zona të mëdha të pyjeve që janë të dobishme për shëndetin e njeriut.

Avantazhi i dytë është likuiditeti i lartë i pronës së ishullit.

Përkundër zhvillimit aktiv, kërkesa për pronë në disa rajone (Paphos, Limassol) tejkalojnë ofertat. 

Kostoja e një prone të finalizuar  po rritet me 8-10% në vit. Dhe ndryshimi midis blerjes në fazën e planifikimit dhe fazës "gardian" është deri në 30%. Prandaj, disa nga klientët tanë e konsiderojnë investimin në pronë me rishitjen e saj në të ardhmen si një vendim i besueshëm për të marrë të ardhura.

Catering
Në Qipro, ka një sistem mirë të organizimit të ushqimit.

Dhe përparësia e tretë e Qipros, ne konsiderojmë infrastrukturën turistike të nivelit evropian. Një sistem është krijuar dhe po funksionon në mënyrë efektive në ishull që siguron të gjitha nevojat për një jetë të rehatshme për banorët dhe turistët:

 • Rrugët e shkëlqyera
 • Supermarkete dhe restaurante
 • Qendra argëtimi
 • Qendra mjekësore
 • Shërbime mjekësore
 • Strukturë e zhvilluar bankare.

Një avantazh i rëndësishëm është faktori mjedisor. Nuk ka prodhim industrial në Qipro, prandaj uji, ajri dhe toka janë të pastra dhe më të sigurta për njerëzit. Ministri i Bujqësisë dhe Mjedisit, Costas Cadiz, bëri një deklaratë në janar 2020 se Qipro pretendon parimet e "politikës së gjelbër" miqësore me mjedisin. Në Qipro, përdorimi i qeseve plastike është i ndaluar.

Gjithashtu, një joshje e shkëlqyeshme për klientët tanë është niveli i ulët i krimit në ishull dhe qëndrimi besnik i qipriotëve ndaj të huajve.

Shumë të huaj blejnë pronë këtu. Suedezët, Britanikët, Francezët dhe Rusët po blejnë vila luksoze dhe shtëpi.

Në ishullin e Qipros, pasuria e paluajtshme në dispozicion është si në vijim:

Ekipi në agjencinë tonë ju ofron lloje të ndryshme të pronave në TRNC dhe Qipro:

 • Apartamente të lira dhe të vogla 1+0 (studio) dhe 1+1 (një dhomë gjumi)
 • Apartamente të lira me dy dhoma gjumi 2+1 afër bregdetit
 • Vila dhe shtëpi qyteti me pishinë
 • Tokë nga pronari
 • Pasuri e paluajtshme komerciale
 • Apartamente në rishitje

Katalogu i ofertave përbëhet nga mijëra artikuj në faza të ndryshme të ndërtimit. Zgjidhni ofertat në faqen tonë, ju mund të shihni koston e pronës në valuta të ndryshme.

Small apartment
Në ishullin e Qipros, mund të blini një apartament të lirë me madhësi të vogël.

Ju mund të merrni kredi, për një periudhë deri në 10 vjet. Për ta bërë këtë, duhet të merrni një garanci bankare nga ndërtuesi i saj.

Gjithashtu, duke porositur një "udhëtim kujdestar" falas, ju mund të vlerësoni avantazhet e investimeve direkt në kohë reale. Agjentët tanë jo vetëm që do të sigurojnë transferim dhe akomodim gjatë qëndrimit tuaj në Qipro, por gjithashtu do t'ju shoqërojnë kur i shikoni pronat atje. Ekipi i Summer Home do t'ju ofrojë informacion mbi pronën për të cilën jeni të interesuar dhe do të sigurojë një transaksion të shpejtë dhe të sigurtë. Ju nuk duhet të bëni një zgjedhje, duke vlerësuar apartamentet vetëm nga fotot në uebsajt.

Por, pavarësisht nëse planifikoni të jetoni vazhdimisht në ishull, të pushoni në shtëpinë tuaj kohë pas kohe ose dëshironi të jepni me qira apartamentin, Qipro është vendi ku ju jo vetëm që mund të relaksoheni plotësisht, por edhe të merrni të ardhura shtesë.

Fazat e blerjes së një prone në Qipro 

Për të blerë një pronë, i keni disa hapa përpara:

 1. Përcaktohuni për llojin e pronës që ju duhet: 
 2. Bëjeni zgjedhjen online.
 3. Kontaktoni menaxherët e agjencionit dhe rezervoni një ardhje për ta shikuar personalisht.
 4. Bëjeni një rezervim duke bërë një depozitë me agjentin.
 5. Pas një kontrolli ligjor mbi pastërtinë e transaksionit, nënshkruani kontratën e shitjes.
 6. Brenda një muaji, paguani detyrimin/taksën, e cila arrin në 0.15 përqind të kostos totale..
 7. Merrni një marrëveshje të regjistruar në Komitetin e Tokës.
 8. Paguaj taksën e pasurive të patundshme, e cila llogaritet bazuar në çmimin e pronës.
 9. Pranoni certifikatën e pronësisë. 
 10. Siguroni pronën tuaj në rast vjedhjeje, zjarri dhe katastrofe natyrore. Kostoja e premisë është nga 1.5 deri në 3 euro për çdo 1000 euro.
Villa in Cyprus
Kostoja e vilës në Qipro mund të jetë e volitshme. 

Shuma minimale e taksës në "Qipron greke" është 75 euro për një treg sekondar, çmimi i të cilit është më pak se 12,500 euro. Norma më e lartë e interesit është 1.9 përqind e llogaritur për blerjen e pasurive të paluajtshme elitare me vlerë më shumë se tre milionë euro. Kjo shumë paguhet një herë pas marrjes së certifikatës së pronësisë.

Mirëmbajtja e një apartamenti në Qipron jugore do të kushtojë 1650 euro në vit, për një shtëpi në qytet - 2000 euro dhe vila me një sipërfaqe prej më shumë se 250 m² - rreth 3000 euro duke përjashtuar faturat e shërbimeve.

Në Qipron veriore, kjo shumë do të jetë më e ulët. Kategoria e pronës gjithashtu merret parasysh këtu, por tatimi i ngarkuar me një çmim që tejkalon 170,000 euro është 0.2 përqind. Nëse shuma e transaksionit tejkalon 855,000 euro, atëherë do të duhet të paguani 0,35 përqind. Kostot e mirëmbajtjes në një kompleks banimi do të jenë afërsisht 100 euro në muaj (1200 euro në vit). Mirëmbajtja e vilës (siguria, pastrimi, pastrimi i pishinës) do të kushtojë 550 euro çdo tremujor.

Kur rishitni pronën, duhet të paguani taksë, 20% mbi shumën e të ardhurave neto nga transaksioni. Taksa e qirasë është nga 1 në 30 përqind në varësi të llojit të objektit.

Çfarë e përcakton koston e pronës 

Kostoja varet nga disa faktorë, ndërkaq kryesoret janë: 

 1. Faza e ndërtimit. Mënyra më e lirë për të blerë pronë është në fazën e planifikimit të ndërtimit. Çmimi përfundimtar fiks është kur puna e brendshme ka përfunduar.
 2. Vendndodhja. Në pjesën jugore të ishullit, pronat janë më të shtrenjta se në TRNC. Qytetet më të njohura dhe për këtë arsye, të kushtueshme janë Limasol dhe Paphos. Në Qipron veriore është Kirenia.
 3. Lloji i pronës. Në vlerësimin e çmimeve, vilat zënë pozicionet më të larta, pasuar nga shtëpitë e qytetit (shtëpi për 2-3 familje), pastaj apartamentet në komplekset e banimit dhe ndërtesat e reja me shumë apartamente. Mënyra më e lirë është blerja e një shtëpie rishitjeje, por shpesh është më pak e sigurt për sa i përket rreziqeve ligjore dhe cilësisë së ndërtimit.
 4. Afërsia me detin. Në mënyrë të barabartë, në një zonë dhe në cilësinë e shtëpisë, apartamentet mund të kenë një ndryshim të rëndësishëm në çmim, në varësi të distancës nga deti.
Proximity to the beaches
Afërsia me plazhet e bën banimin të popullarizuar në mesin e turistëve dhe vendasve.

Diapazoni i çmimeve në Qipron jugore është si më vijim:

 1. Pronat më të shtrenjta janë në Limassol. Këtu, kostoja për 1 m² varësisht nga kategoria, varion nga 2500 euro në 12 mijë euro. 
 2. Vendi i dytë në renditje është pjesa greke, Nicosia (1500-6000 euro). 
 3. Vendi i tretë ndahet mes Paphos dhe Larnaca (1000 - 5900 euro).
 4. Pronat e lira, të ndërtuara në fshatrat e Pissourit dhe Protaras, që ndodhen pranë Paphos dhe Larnaca (1,500 - 3,800 euro).

Vendi i parë në nivelin e çmimeve në TRNC është Kirenia. Një metër katror hapësirë kushton nga 1300 në 2500 euro, ndjekur nga Famagusta (800 - 1,500 euro) dhe Iskele (780 - 1,400 euro).

Qytetet më të njohura për blerjen e pasurive të paluajtshme

Këtu janë shitjet më të mira të pronave në tregun e Qipros:

 1. Në Paphos dhe Limassol, 40 përqind e të gjitha transaksioneve në Qipron jugore nuk janë vetëm të huaja, por edhe qipriotët demonstrojnë veprimtari blerëse këtu.
 2. Vendi i dytë për numrin e shtëpive të shitura është në Larnaka.
 3. Famagusta kryeson në TRNC, 25 përqind e pronave të blera është në këtë qytet turistik..
 4. Kyrenia mban me vendosmëri vendin e dytë.

Paphos në modë

Popullariteti i Paphos mund të jetë një klimë e butë dhe një peizazh tërheqës natyror. Popullsia e qytetit prej 36 mijë banorësh ndodhet në jugperëndim të ishullit dhe është e rrethuar nga era veriore nga malet Troodos. Ajo është e lidhur me emrin e Afërditës, perëndesha e dashurisë dhe bukurisë, e cila sipas legjendës u shfaq këtu nga shkuma e detit.

Qyteti u mor nën mbrojtjen e UNESCO-s 40 vjet më parë. Në zonën e saj bregdetare, Kato Paphos, ekziston një koleksion i monumenteve historike:

 • Nekropoli mbretëror nëntokësor
 • Mbetjet e vilave të shekullit III-V 
 • Kalaja e Sarandës
 • Amfiteatri Odeon
 • Kulla e vjetër
Saranda
Sarande - rrënojat e një fortese bizantine, themeluar në shekullin VII për të mbrojtur qytetin.

Resorti nuk është i përqendruar te fëmijët; nuk ka terrene lojrash, pishina të vogla dhe animatorë. Por, ka shumë plazhe dhe gjire të qeta. Paphos është një vend i njohur për turistët evropianë. Këtu pushojnë qytetarët e Gjermanisë, Britanisë dhe Suedisë.

Gjiret Coral dhe Lara janë ndër plazhet më të bukura të ishullit me detin e mbushur me breshka.

Limasoli i ndritshëm

Qyteti i dytë më i madh në vend pas Nikosias është Limasoli, me një popullsi prej 240 mijë banorësh. Është qyteti më jugor në Evropë. Artefaktet e zbuluara në territorin e saj dëshmojnë për një histori të gjatë. Akoma, Limasoli konsiderohet si një qytet i ri, qendra industriale e Qipros, ku ndodhen ndërmarrjet për prodhimin e mobiljeve, këpucëve, pajisjeve elektrike dhe produkteve bujqësore.

Shumë plazhe të shkëlqyera që kalojnë përgjatë bregdetit tërheqin turistët këtu:

 • Agia Varvara
 • Lures
 • Wuppa
 • Castella 
Limassol Beach
Plazhet e Limassol janë shtetërore, që do të thotë hyrje falas në secilën prej tyre.

Pranë plazhit, ndodhen qindra hotele dhe shtëpi për çdo shije dhe buxhet. Këtu ka restaurante, bare, klube të natës që punojnë gjatë gjithë ditës. Ndriçim i ndritshëm, fishekzjarre dhe muzikë natën. Një pushim i rehatshëm plazhi pasdite. Mijëra turistë të huaj vizitojnë Limasolin sepse si çmimi ashtu edhe infrastruktura e qytetit janë të ngjashme me pushimet në vendpushimet turke si Antalia dhe Bodrum.

Larnaca komode

Është një qytet i vogël me një popullsi prej 56 mijë banorësh dhe është më ndryshe se Limasoli. Një aeroport ndërkombëtar i ndërtuar këtu e ka bërë një qendër turistike nga një fshat i vogël peshkimi në vend turistik. Njerëzit vijnë këtu për të shijuar paqen dhe qetësinë. Pjesa e vjetër e qytetit përbëhet nga rrugë të ngushta dhe ndërtesa të ulëta.

Larnaca është një vendpushim i lirë për shëndetin e familjes. Këtu deti është i cekët dhe i ngrohtë, dhe në shëtitoren e plazhit Finikoudes, ka zona për lojëra dhe zona sportive për fëmijë.

Larnaca Yachts
Ju mund të merrni me qira një jaht për një udhëtim rreth Larnacas në Qipro.

Jahtarët evropianë zgjedhin këtë vendpushim, ku ndodhet Marina e Larnakës, ku gati 500 jahte moderne mund të ankorohen dhe të marrin shërbim.

Zona turke - Kyrenia

Kyrenia ka një jetë shoqërore që i ngjan Kanës ose Nicës në stilin e saj të jetesës. Këtu turistët nga BE-ja preferojnë të pushojnë. Niveli i komoditetit dhe shërbimit në këtë pjesë të TRNC-s i ngjan atij evropian. Në Girne, mbahen koncerte të interpretuesve botërorë, ekspozita arti dhe festivale.

Kyrenia Casino
Kazinove në Kyrenia janë duke pritur për ju.

Por, në të njëjtën kohë, niveli i çmimit është më i ulët se në jug. Të rinjtë preferojnë të marrin me qira dhoma dhe njerëzit e biznesit nga Britania e Madhe rezervojnë dhoma në hotele luksoze. Gjithashtu, Kyrenia tërheq turistë nga Lindja e Mesme me mundësinë për të luajtur në kazino. Në Qipron jugore, bixhozi është i ligjshëm.

Nëse jeni të interesuar për pasuri të paluajtshme në Turqi, mund të kontaktoni edhe kompaninë tonë!