Telefono tani +90 242 511 99 98 Celular +90 538 888 16 16

Pronat në Side

0 properties
Na vjen keq, nuk mund të gjenim asnjë rezultat që përputhet me filtrat e kërkimit tuaj.

Pronat në Side

Duke blerë një pronë në Side (Turqi) është një opsion i mrekullueshëm investimi për të huajt nga Evropa dhe vendet aziatike. Vilat dhe apartamentet në bregdetin e Mesdheut janë 30-60 përqind më lirë se sa projektet e ngjashme në Itali apo Greqi. Në të njejtën kohë, çmimet e pronave në Side vazhdimisht rriten për 5-15 përqind në vit. 

Side ndodhet mes Antalias dhe Alanias në bregdetin jugor të Turqisë, i njohur si Riviera e Mesdheut. E famshme për klimën e ngrohtë, plazhet dhe peisazhet mahnitëse i tërheqin vizitorët këtu vit pas viti.

City of Side
Rrënojat e qytetit të Side janë buzë Detit Mesdhe. 

Cilat janë dobitë e blerjes së një shtëpie në Side? 

Dobitë e blerjes së një shtëpie në Side janë:

 • Klima. Side ka verëra të gjata dhe të ngrohta, që nisin nga korriku deri në fund të gushtit dhe që temperaturat shkojnë deri më 40 gradë celcius. Sezoni i plazhit zgjat nga maji deri në shtator/tetor me detin që vazhdon të jetë i ngrohtë. Dimrat janë të butë dhe temperaturat nuk bien nën gjashtë gradë celcius. Ngricat janë të rralla, por reshjet mund të jenë të dendura kohë pas kohe. Moti përgjatë tërë vitit është i kthjelltë. 
 • Peisazhet. Kjo zonë e Turqisë është e njohur për bregdetet mahnitëse, malet Taurus që dominojnë qiellin dhe këtu në Side, rrënojat e vendeve arkeologjike janë duke pritur për ju që t'i eksploroni. 
 • Aktivitetet ujore. Me shumë plazhe me "Flamurin Blu" për t'i zgjedhur, zgjedhjet janë tuajat! Ana lindore ka ujëra të thellë, por në anën tjetër, është më përshtatshëm për familjet me fëmijë. Ka disa qendra të sproteve ujore që ndodhen në këtë bregdet: saling, skijim në ujë, fluturim me parashutë mbi det, zhytje, peshkim, turne me barkë dhe jaht.  
 • Linjat e transportit. Aeroporti i Antalias është vetëm 65 kilometra larg dhe ka shumë shërbime transferi, taksi dhe vetura me qira për t'ju ndihmuar juve të lëvizni rreth kësaj zone. Ka shumë autobus dhe "dolmus" që lëvizin rreth autostradës kryesore D400 në Alania dhe Antalia si dhe në Side. 
 • Trashëgimia e pasur. Njerëzit e interesuar për trashëgiminë historike të Turqisë shpeshherë blejnë këtu në Side pasi është vend i nnjohur si "muze". Ka shumë rrënoja dhe monumente arkeologjike për ju që t'i vizitoni. Për shembull, e keni teatrin antik greko-romak të quajtur "Aspendos", ku mbahen shumë shfaqje operash dhe baleti në muajt e verës. Poashtu, keni edhe Muzeun Antik. Më pas, në sy do t'ju bien edhe statujat e Athinës dhe Apollos, një altar, skulptura, etj. Jashtë mureve të qytetit, janë varrezat në tempuj apo nekropolise. 
 • Një mundësi për të përfituar qira. Për shkak të dimrave të butë dhe verërave të ngrohta, sezoni turistik zgjatë tetë-nëntë muaj; kjo e bën pronën tuaj të duhur për qira në Side dhe kjo është ndër bizenset më fitimprurëse në këtë regjion. 
 • Infrastruktura e zhvilluar. Qendrat mjekësore, qendrat tregtare, shërbimet e klientëve dhe parqet rekreacionale ndodhen brenda një distance në ecje nga zona e plazhit. Këtu ka shumë hotele luksoze dhe komplekse si dhe një mori vilash dhe apartamentesh.
 • Hyrja pa vizë dhe lejeqëndrim. Qytetarët e huaj mund të hyjnë dhe qëndrojnë në Turqi deri në 90 ditë. Pas kësaj kohe, të huajt mund të aplikojnë për lejeqëndrim. Nëse vlera e vërtetë e pronvs është 250 mijë dollarë apo më shumë, atëherë i jep të drejtë të huajit të aplikojë për shtetësi. Përditësim i qershorit 2022: 400 mijë dollarë për shtetësi. 

 

Çfarë prona mund t'i blini në Side?

Në Turqi është zakon që pronat të shiten të mobiluara. Shpeshherë, shtëpitë dhe apartamentet kanë kondicionerë ajri, televizion dhe pajisje tjera shtëpiake të instaluara tashmë, sidomos nëse jeni duke blerë në tregun fillestar.

Të gjitha llojet dhe vlerat e pasurive të paluajtshme mund të gjenden në Side.

Në një kompleks, ka shumë opsione për apartamente: 

 • "Studio" kanë një dhomë gjumi të kombinuar me një kuzhinë dhe një banjo të ndarë
 • Apartamentet 1+1 kanë një dhomë gjumi të ndarë, kuzhinë, banjo dhe koridor
 • Apartamentet 2 + 1, 3 + 1, 4 + 1 - kanë dy dhe tre dhoma të ndara gjumi, një banjo, një kuzhinë, një dhomë ndeje, madje edhe tarracë dhe një pishinë publike
 • Suitat janë apartamente luksoze në katin më të lartë dhe ju ofrojnë pamje të bukura të qytetit, plazhit dhe maleve. 

Investitorët e pasur nga vendet e huaja duan të blejnë apartamente elitare të quajtura "duplex" me një komoditet të shtuar. Objekte të tilla shpesh janë të vendosura në komplekset rezidenciale premium, të cilat kanë pishinë, klub fitnesi, sauna dhe bilardo. 

Residential complex in Turkey
Kompleks rezidencial me apartamente komode. 

Në sektorin privat, ju mund të blini vilat që janë në komplekset me komoditete sikurse në hotele luksoze:

 • Vila të vogla me dy ose tre dhoma, me një sipërfaqe prej 80 deri në 120 metra katrorë, zakonisht njëkatëshe
 • Villa dykatëshe me tre-katër dhoma gjumi, tarracë private dhe pishinë
 • Shtëpi dy ose tre katëshe me disa tarraca, një sauna, një pishinë dhe një palestër të vogël.
lovely view of Side
Luksi në Side.

Çmimet për shtëpitë dhe apartamentet në Side varen nga: 

 • largësia prej portit
 • lloji i pronave
 • viti i ndërtimit
 • largësia prej detit
 • kompletimi dhe kushtet teknike të shtëpisë
 • lidhjet e internetit në objekt
 • zhvillimi i infrastrukturës
 • pamjet nga deti
 • lloji i kompleksit.

Property in Side Apartamente me kopsht privat dhe pishinë.

Nëse ju vendosi të blini një pronë në Side, ne ju sygjerojmë të përdorni shërbimet e agjensionit tonë. Ne do t'ju ndihmojmë ta zgjedhni zonën, madhësinë dhe llojin e pronës dhe të kompletoni dokumentet për lejeqëndrim.