Belek


Belek është një qytet në rrethin Serik në provincën e Antalias. Ky qytet i vogël përbëhet nga dy pjesë: Kadriye dhe Belek. Ka një rrugë të gjatë prej tetë kilometrash, e cila e lidh atë me fshatrat.

Historia e Belekut daton në shekullin e katërt para Krishtit dhe vendi ka qenë nën ndikimin helenistik, romak, bizantin dhe gjithashtu selxhuk. Shenjat arkeologjike të Perandorisë Romake janë ato më domethënëset dhe mund të shihen në ndërtesa të mëdha, gjimnaz, stadium, frëngji, xhami dhe teatro në Belek.

Belek është rritur në dy dekadat e fundit dhe është bërë një nga pushimet më të njohura dhe më të famshme në Turqi. Belek ofron klimë të shkëlqyer, 300 ditë me diell dhe mot të ngrohtë, ujëra të pastër të detit Mesdhe dhe një mjedis të bukur të gjelbër. Qendra e qytetit të Belekut ofron një numër dyqanesh, restaurantesh ose kafenesh.

Kjo zonë është e mbushur me hotele me pesë yje që ofrojnë komoditete me cilësi të lartë dhe plazhe private. Ky vend është i popullarizuar në mesin e familjeve me fëmijë për shkak të ujit të qetë, të kaltër dhe rërës së imët. Përveç pushimeve relaksuese në plazh, turistët mund të shijojnë shumë qendra SPA që ofrojnë trajtime të ndryshme spa, shëndetësore dhe banjot mjekësore me ujë burimi të pasur me minerale.

Belek ka marrë shumë çmime dhe është bërë një nga qendrat më të mira të golfit me tetë kurse golfi kampionati dhe më shumë se 15 në total. Nëse jeni entuziast i golfit ose profesionist, Belek është një vend që duhet të vizitoni.

Përveç golfit, Beleku ofron aktivitete të tjera të kohës së lirë që vizitorët mund t'i shijojnë, të tilla si zhytja në ujë, surfing me erë, lundrim, ski në ujë, rafting, ngjitje në mal dhe safari xhip.

Zona e Belekut ofron gjithashtu shumë vende interesante dhe vende historike.

Aspendos ndodhet afërsisht 15 kilometra nga Beleku. Aspendos është një qytet antik me një teatër të famshëm romak, i cili është teatri më i ruajtur deri më sot.

Perge është një qytet tjetër antik në këtë rajon, i vendosur 25 kilometra nga Beleku. Sot ky vend është një vend arkeologjik me atraksione turistike me shtylla agorash, teatri romak dhe banjot.

Parku Kombëtar i Ujëvarës Kurşunlu ndodhet afërsisht 34 kilometra nga Beleku. Kjo zonë ka një formë të kopshtit botanik dhe ju mund të gjeni shtatë pellgje të lidhura nga ujëvarat. Ujëvarat janë të vendosura në mes të pyllit të bukur me pisha.

Beleku është një vendpushim i mrekullueshëm bregdetar që tërheq turistët me pamjet e tij mahnitëse, plazhet me rërë të hollë dhe kurset e golfit. Shumë të huaj kanë vendosur të blejnë prona në Belek.