Telefono tani +90 242 511 99 98 Celular +90 538 888 16 16

Prona në Qipron Veriore | Pasuri të paluajtshme në Qipron e Veriut

91 Vetitë

Kompleksi rezidencial ndodhet pranë bregdetit në Esentepe, Kyrenia, një shëtitje të shkurtër nga plazhi dhe fusha e golfit.

 • Kyrenia
 • Studio, 1 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 41m², 63m²

Nga €95 000 Përditësimi i fundit: 4 Dita

Të rrethuara nga gjelbërimi i harlisur dhe bukuria natyrore, këto shtëpi të dizajnuara mrekullisht në Qipron Veriore ofrojnë një përvojë jetese të qetë dhe relaksuese.

 • Famagusta
 • Studio, 2, 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament, Vilë
 • 37m², 57m², 140m²

Nga €84 000 Përditësimi i fundit: 4 Dita

Kompleksi ndodhet në Esentepe, vetëm një shëtitje të shkurtër nga një plazh me rërë dhe ofron pamje të papenguar të Detit Mesdhe dhe maleve Five Finger.

 • Kyrenia
 • 3, 4 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 298m², 333m²

Nga €469 000 Përditësimi i fundit: 5 Dita

Projekti ndodhet në një nga rrugët më të frekuentuara në qendër të qytetit të Kyrenia, afër të gjitha lehtësive.

 • Kyrenia
 • 1, 2, 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 60m², 75m², 135m²

Nga €126 000 Përditësimi i fundit: 25 Dita

Projekti ndodhet në zonën e Long Beach të Iskeles, një nga rajonet më paqësore të Qipros. Ajo ofron peizazhe mahnitëse dhe pamje mahnitëse të detit.

 • Iskele
 • 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 73m², 75m²

Nga €134 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Ky kompleks apartamentesh me apartamente 1+1 në shitje në Kyrenia është ideal për individët që dëshirojnë të shijojnë natyrën pa u larguar nga qyteti.

 • Kyrenia
 • 1 Dhoma e gjumit
 • Apartament
 • 60m²

€135 000 Përditësimi i fundit: 28 Dita

Kompleksi është i vendosur në një mjedis të qetë dhe të këndshëm, mes pemëve të ullirit, rreth 600 m larg detit, në një nga qytetet më piktoreske të Qipros Veriore, Lapta.

 • Kyrenia
 • 3, 4 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 207m², 438m²

Nga €247 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Kompleksi ndodhet në Lapta, Qipron Veriore, në vijën e parë nga deti dhe ofron një pamje të mrekullueshme të detit dhe maleve.

 • Kyrenia
 • 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 92m², 86m², 110m²

Nga €146 000 Përditësimi i fundit: 28 Dita

Vetitë e fundit 4 #6199

Kompleksi ndodhet në Alsancak, lagjen më të njohur të Kyrenias, pranë rrugës kryesore, rreth 1.5 km nga plazhi publik.

 • Kyrenia
 • 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 50m², 65m²

Nga €124 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Vetitë e fundit 3 #6209

Kompleksi i vilave, me pamje nga deti dhe mali, ndodhet në Catalkoy, lagjen e famshme të vilave të Qipros Veriore, në afërsi të të gjitha lehtësive lokale.

 • Kyrenia
 • 3, 4 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 165m², 180m²

Nga €336 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Ky projekt i mrekullueshëm i apartamenteve ndodhet në fshatin simpatik Karsiyaka në rrethin Kyrenia, i cili është një nga rajonet më të njohura në Qipro.

 • Kyrenia
 • 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 40m², 60m²

Nga €129 000 Përditësimi i fundit: 29 Dita

Projekti me vila 3 dhoma gjumi ndodhet ne Yeni Bogazici, Famagusta, ne nje ambient te qete dhe te qete prane detit.

 • Famagusta
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 170m²

€426 000 Përditësimi i fundit: 29 Dita

Prona në Qipron Veriore

Republika Turke e Qipros Veriore është një tokë magjike, plotësisht e denjë për titullin "Perla e Mesdheut". Ajo ofron një sixhade të pasur dhe shumëngjyrëshe me bukuri natyrore të paprishur duke filluar nga plazhet e arta me ujë të gazuar kristal të pastër deri te fushat me lule të egra të mbuluara me tapet dhe lartësitë e mbuluara me pisha të shtegut malor Kyrenia (Malet Besparmak), i cili shtrihet për rreth 160 kilometra përgjatë ishullit. bregdeti verior.

Shumë turistë bien në dashuri me atmosferën dhe dhuntinë unike të ishullit dhe kthehen vit pas viti për të shijuar historinë e pasur dhe të larmishme të ishullit, peizazhet e paprishur, kulturën e pasur, stilin e jetesës së qetë, motin e mrekullueshëm dhe njerëzit jashtëzakonisht mikpritës. Klima në ishull është aq e këndshme saqë njerëzit mund të notojnë edhe në dimër. Për shkak të klimës së moderuar, klimatizimi është metoda më e zakonshme e ngrohjes gjatë gjithë dimrit. Megjithatë, në zhvillimet e fundit, zhvilluesit kanë filluar të përfshijnë sisteme të ngrohjes nën dysheme për t'i bërë shtëpitë më të rehatshme.

Që kur britanikët morën pushtetin si sundimtarë kolonialë të Qipros në vitet 1890, evropianët jo-qipriotë kanë investuar në tregun e banesave në Qipron Veriore për shumë dekada. Gjurma britanike në Qipro është ende e dukshme: makinat lëvizin në të majtë, anglishtja është një gjuhë zyrtare dhe të gjitha tabelat e trafikut dhe rrugëve janë në anglisht dhe turqisht.

Qiproja Veriore ka rreth 10.000 emigrantë britanikë, si dhe banorë nga e gjithë bota, duke përfshirë Gjermaninë, Zvicrën, Austrinë, Turqinë, Rusinë, Skandinavinë, Lindjen e Mesme dhe shumë vende të tjera evropiane.

Përfitimet e blerjes së një prone në Qipron Veriore:

Blerja e një apartamenti, vile ose toke në Qipron e Veriut ofron përparësi të ndryshme:

- Vlera e pasurive të paluajtshme është rritur ndjeshëm: pronat e paluajtshme të Qipros së Veriut po fitojnë vlerë çdo ditë për shkak të popullaritetit të tyre si një destinacion turistik mesdhetar dhe kërkesa po rritet. Për më tepër, duke qenë se është një vend i vogël ishullor, disponueshmëria e pasurive të paluajtshme është e kufizuar.

- Klima: Qipro ofron një sezon të gjatë noti, me deri në 320 ditë me diell në vit dhe ndryshime të moderuara sezonale.

- Natyra: Ishulli ka një peizazh të larmishëm (male, det, stepa dhe pyje), si dhe zona të mëdha pyjore që janë të dobishme për shëndetin e njerëzve.

- Çmime të arsyeshme: pronat e Qipros Veriore janë më pak të shtrenjta se në Evropë. Tregu i pasurive të paluajtshme i përshtatet të gjitha kërkesave dhe buxheteve. Ndërsa mund të blini një shtëpi të mrekullueshme bregdetare, mund të gjeni edhe apartamente me kosto të ulët që nuk do t'i gjeni në asnjë vend tjetër evropian.

- Një investim në rritje: Çmimet e pronave në Qipron e Veriut po rriten me një normë deri në 10% në vit në zona të rëndësishme investimi. Çmimet në zonat e tjera kanë mbetur jashtëzakonisht të qëndrueshme. Kjo është në kontrast me rënien e çmimeve në pjesë të tjera të Eurozonës. Arsyeja pse pronat e paluajtshme në Qipron Veriore kanë qenë kaq të qëndrueshme është sepse ato janë zhvilluar me kapital privat në vend të kredive nga sistemi financiar ndërkombëtar.

-Taksa të ulëta të pronës: Taksa e pronës në Qipron Veriore është mjaft e lirë dhe kur merret parasysh kursi i monedhës, investimi në pasuri të paluajtshme bëhet edhe më i favorshëm.

Përfitimet shtesë të blerjes së një shtëpie në Qipron Veriore përfshijnë një sektor në rritje të turizmit, nivele të ulëta krimi, një standard të lartë jetese, një popull miqësor vendas, kuzhinë të shijshme, lidhje të shkëlqyera transporti (Aeroporti Ercan) dhe shpenzime të lira jetese.

Çmimet e pasurive të paluajtshme të Qipros Veriore janë 2-3 herë më të ulëta se në pjesën jugore të ishullit. Çmimet e një prone përcaktohen nga një sërë kriteresh, më të rëndësishmet prej të cilave janë faza e zhvillimit, vendndodhja, lloji i pronës dhe afërsia me detin.

Llojet e pronave në Qipron Veriore

Vilat: Në ishull ka shumë vila të stilit mesdhetar të madhësive dhe dizajneve të ndryshme. Këto elementë kryesorë të tregut lokal të pronave shpesh kanë tre deri në katër dhoma gjumi, një kopsht, një pishinë private ose komunale (në varësi të faktit nëse është pjesë e një kompleksi), parking privat, një zonë Barbecue dhe një pamje të lë pa frymë.

Apartamente: Apartamentet janë përgjithësisht tërheqëse për çiftet dhe pensionistët që kërkojnë një shtëpi të përhershme ose pushimi për shkak të kostos së tyre dhe afërsisë me lehtësitë dhe plazhin. Përkundër faktit se ata sakrifikojnë hapësirën e jashtme në këmbim të një lokacioni kryesor, apartamentet shpesh përfshijnë një ballkon me pamje të mrekullueshme dhe hapësirë për argëtim. Ka lloje të ndryshme apartamentesh për të zgjedhur, duke përfshirë apartamente kopshtesh, apartamente nën çati dhe apartamente në papafingo.

Pronat në një kompleks rezidencial: Të jetosh në një kompleks turistik, qoftë në një apartament apo një vilë, mund të jetë një përvojë aktive shoqërore. Objektet komunale, të tilla si kopshte, bare, pishinë, spa, salla seminaresh dhe palestër, garantojnë takimin e miqve në shtëpinë tuaj të re. Megjithatë, kjo ndjenjë e komunitetit ka një kosto, ndaj përgatituni të paguani tarifat e zakonshme të mirëmbajtjes.

Karakteristikat e gurit rural: Nëse dëshironi të largoheni nga turmat dhe të shijoni një ritëm më të ngadaltë të jetës, udhëtoni në malësitë dhe pyjet e brendshme të ishullit. Këtu mund të gjeni fshatra të qetë me shtëpi klasike prej guri me mure të trasha që mbajnë jashtë nxehtësinë gjatë verës dhe me shumë mundësi. Rinovimi i një rrënimi rural mund të jetë një përvojë vërtet shpërblyese pasi ju lejon të vendosni nënshkrimin tuaj në pronë dhe të zotëroni një shtëpi me karakter të vërtetë në një mjedis të mrekullueshëm.

Bungalot dhe shtëpitë në qytet: Ndërtesat e ulëta me hyrje dhe kopsht të veçantë janë të zakonshme.

Zonat e njohura të pasurive të paluajtshme në Qipron Veriore

Çdo vend në Qipron Veriore ka avantazhet dhe disavantazhet e veta që do të tërheqin lloje të ndryshme të blerësve të pronave. Disa rajone janë më të përshtatshme për investitorët që kërkojnë të marrin me qira për turistët, ndërsa të tjerët janë më të përshtatshëm për blerësit e stilit të jetesës ose pensionistët. Disa janë më afër klubit të golfit, ndërsa të tjerët janë më afër universiteteve, shkollave ose spitaleve. Turizmi është burimi kryesor i rritjes ekonomike dhe ndërsa vizitorët dhe emigrantët vazhdojnë të investojnë, tregu i pronave në lulëzim rritet vit pas viti.

Qiproja Veriore është e ndarë në 6 rajone të dallueshme me karakteristika të ndryshme, ku secili ka një përzgjedhje të larmishme të opsioneve të pronësisë: Nikosia në qendër të ishullit, Kyrenia në veri, Famagusta në lindje, Guzelyurt në perëndim, Lefke në jugperëndim dhe Iskele . në verilindje.

- Kryeqyteti i Nikosias në qendër të Qipros, me gamën e tij të gjerë të dyqaneve, restoranteve, muzeve dhe veçorive historike, si dhe me lehtësira të mira mjekësore dhe udhëkryq në këmbë drejt dyqaneve të Qipros së Jugut.

- Kyrenia , një qytet port turistik në bregdetin verior me rrugë simpatike me kalldrëm, një sfond të mrekullueshëm malor, restorante në port, një kështjellë historike dhe një përzgjedhje të madhe lehtësish turistike, banesash dhe hotelesh në periferi - si dhe Bellapais malor fqinj, me Festivalet e saj të famshme Abbey dhe muzikore.

- Bregdeti verior në lindje të Kyrenia, drejt Karpazit, me plazhin me rërë të Breshkave, zonën e Esentepe me klubin e saj të mirënjohur të Golfit dhe Plazhit me 18 vrima, limane shkëmbore me kafene të mrekullueshme dhe udhëtime malore me qasje të lehtë në Kyrenia.

- Bregdeti verior në perëndim të Kyrenia, me vendbanimet e tij ish-vendosura prej kohësh të Lapta dhe Alsancak , si dhe Klubi i famshëm i plazhit Escape.

- Zona e gjirit të bregdetit perëndimor, me klubet e saj të sërfit, qytetin piktoresk të tregut të Guzelyurt , qytetin simpatik universitar Lefke dhe vendet historike të Soli dhe Vouni.

- Bregdeti lindor më i sheshtë, me plazhet e tij të njohura të mëdha me rërë, mbetjet historike romake të Salamis dhe Famagusta , me qytetin e saj të lashtë të rrethuar me mure dhe Universitetin.

- Gadishulli i egër i njohur i Karpazit , me pamje mahnitëse të maleve dhe vijës bregdetare, gomarë të egër dhe kilometra plazhe me rërë të paprishur, si dhe Marina e re e bukur e Portës së Karpazit.

Banesat e reja po zhvillohen me një shpejtësi të jashtëzakonshme. Kryesisht përgjatë bregut verior të rajonit të Kyrenisë , me zonat më të njohura që janë Esentepe dhe Bahçeli menjëherë në lindje të Kyrenisë. Më në lindje në lokalitetet fqinje janë Kucuk Erenkoy dhe Tatlisu. Ju jeni praktikisht në qendër të natyrës, midis detit dhe maleve, me akses të lehtë në plazhe të mahnitshme, golfi dhe objekte të tjera. E njëjta gjë mund të thuhet për rajonin Iskele , i cili përfshin vende si Long Beach dhe Bafra. Këto vende janë të njohura për kilometrat e tyre të plazheve me rërë të artë.

Nëse dëshironi të jetoni më në qendër në një qytet afër shumicës së komoditeteve, ka një gamë të gjerë apartamentesh dhe vilash moderne në Qendrën Kyrenia si dhe në periferi të qytetit në Catalkoy dhe Alsancak.

Blerja e pronës në Qipron Veriore nuk është vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të shijuar detin dhe diellin gjatë gjithë vitit, por është gjithashtu një investim i mençur që do t'ju ndihmojë të shumëfishoni investimin tuaj.