Pronat në Turqi

1053 Vetitë

Rishitje Apartament Alanya, Avsallar

 • Alanya
 • 1 Dhoma e gjumit
 • Apartament
 • 58m²

€85 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Zona Okurcalar po zhvillohet në mënyrë aktive, një duzinë kompleksesh banimi të reja, moderne dhe luksoze janë planifikuar të ndërtohen, të cilat do të ofrojnë një nxitje kapitali për investitorët.

 • Alanya
 • 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 68m², 89m²

Nga €155 000 Përditësimi i fundit: 7 Dita

Rishitje Vilë Istanbul, Sariyer

 • Istanbul
 • 4 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 390m²

€1 286 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Rishitje Vilë Istanbul, Sariyer

 • Istanbul
 • 7 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 320m²

€964 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Rishitje Apartament Istanbul, Beylikduzu

 • Istanbul
 • 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 137m²

€459 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Rishitje Apartament Istanbul, Sariyer

 • Istanbul
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 115m²

€479 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Rishitje Apartament Istanbul, Buyukcekmece

 • Istanbul
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 178m²

€413 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Rishitje Vilë Istanbul, Sariyer

 • Istanbul
 • 6 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 300m²

€1 332 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Rishitje Vilë Istanbul, Beykoz

 • Istanbul
 • 6 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 450m²

€2 296 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Prona e fundit 1! #0B13

Rishitje Apartament Istanbul, Kucukcekmece

 • Istanbul
 • 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 99m²

€293 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Prona e fundit 1! #0B38

Rishitje Apartament Istanbul, Basaksehir

 • Istanbul
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 100m²

€299 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Ky kompleks apartamentesh moderne dhe me stil ndodhet në Buyukcekmece, Stamboll. Blloku i apartamenteve përbëhet nga 15 kate me dhoma gjumi që variojnë nga një deri në katër.

 • Istanbul
 • 1, 2, 3, 4 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 70m², 87.94m², 99.21m², 204m²

Nga €202 000 Përditësimi i fundit: 10 Dita

Pronat në Turqi

Qytetarët e huaj vazhdimisht i pëlqejnë pasuritë e paluajtshme në Turqi si mjet investimi ose burimi për të ardhura shtesë. Duke shkuar në vendpushimet turke disa herv në vit, shtëpia apo apartamenti i tyre në këtë vend të ngrohtë mund të jetë një alternativë e pushimeve të tyre verore.

a property
Pasuritë e paluajtshme në Turqi mund të shndërrohen në të ardhura për ju.

 

Arsyet e popullaritetit të pasurive të paluajtshme në Turqi 

 

Buying property for sale in Turkey is an opportunity to live in a sunny coastal area by the sea without any restrictions. Të blesh një pronë në Turqi është një mundësi e mirë të jetosh në një zonë bregdetare me diell pranë plazhit pa asnjë masë. Tingujt e ujit, peisazhet e qeta, ajri i ngrohtë i jep shëndet të mirë trupit tuaj. Të kesh shtëpinë tënde këtu do të thotë që nuk duhet të respektosh rregullat dhe oraret e hoteleve.

Turqia është njëra prej vendeve të pakta që është në kufi me Azinë dhe Evropën. Kultura e saj është një përzierje harmonike e aromës aziatike dhe lirisë perëndimore. Duke vizituar rregullisht këtë vend, ju mund të udhëtoni në të dyja pjesët e botës, të njihen me qytete antike, monumente të civilizimit bizantik, vende natyrore dhe kulturore. Këtu janë Pamukkale, shpella e Kapadokias, rrënojat e Hierapolisit, Chimaera dhe shumëçka tjetër.

Të huajt janë të joshur nga mikpritja e turqve, nga kuzhina e shijshme, frutat dhe perimet, qebabët, dhe gjëra të tjera. Madje, edhe ushqimi në rrugë këtu meriton vëmendjen tuaj të veçantë. Duke shëtitur përgjatë shëtitores së Bosforit në mbrëmje, mund të darkoni peshk në qymyr të sapo zënë dhe të gatuar. Mëngjesi i hershëm mund të shijohet këtu me një imazh të freskët me djath të butë dhe ullinj.

Turkey
Turqia është njëra prej vendeve më të zhvilluara, me kulturën e saj. 

Ka një çajtore këtu në çdo cep të rrugës. Dhe kafeja më me shije përgatitet në kafenetë e vjetra. Ju do të "zhyteni" gradualisht në atmosferën e këtij vendi përrallor, duke jetuar këtu ditë pas dite, ju mund të eksploroni gjithçka.

Duke u bërë pronar i një banimi në Republikën e Turqisë, ju mund ta merrni nënshtetësinë turke, të jetoni përgjithmonë ose të viti në këtë vend për pushime. 

Regjimi pa viza për shumë shtete do t'ju lejojë juve ta kaloni kufirin pa asnjë pengesë burokratike.  

Duke vendosur të blini një pronë në Turqi, ju duhet ta vlerësoni pozitivisht popullësinë vendase. Është esenciale që të mbani raporte të mira me fqinjtë. Shpesh, në vilat që ndodhen në fshat, ju mund të zgjidhni ndonjë problem së bashku me fqinjtë, t'i festoni festat dhe ta vizitoni njëri-tjetrin. 

Turkish Real Estate
Ndërtimet e apartamenteve në Turqi. 

Komplekset e reja dhe të vjetra rezidenciale janë ndërtuar në të shumtën e rasteve në stilin e njejtë. Këtu keni gjithçka të nevojshme për një jetë të rehatshme, pishina private, fusha sporti, zona grilli, hamame, kënd lojërash, kafene dhe restaurante. 

Duke iu falënderuar këtij dizajni, banorët kalojnë shumë kohë së bashku, kanë komunikim të përafërt dhe janë miqësorë. Përshtatja e jetës në këtë vend të ri është i shpejtë dhe pa probleme. 

Kur të zgjedhni një apartament, ju duhet të jepni preferencën për njërin, ku ndërtuesi, pas kompletimit të punimeve, e merr përsipër mirëmbajtjen e kompleksit. Për të "ruajtur" fytyrën dhe për të tërhequr klientët e ardhshëm, kompani të tilla do të mbajnë ndërtesën në gjendje të mirë, duke i kushtuar vëmendje pastërtisë dhe komoditetit të tyre, duke dhënë një atmosferë pozitive mes banorëve.

 

Turqia është një vend i mrekullueshëm për të investuar 

Sipas rezultateve nga studimet e vitit 2019, të huajt janë bërë blerësit më aktiv të pasurive të paluajtshme në Turqi. 

Shpërndarja e kontratave të shitjes është rritur për 26 përqind. Ekspertët e atribuojnë këtë për shkak të procedurës së lehtë për marrjen e shtetësisë turke. 

Që prej vjeshtës së vitit 2018, Since the fall of 2018, pragu minimal për investime në pasuri të paluajtshme, i nevojshëm për marrjen e një pasaporte turke, është ulur nga 1 milion dollarë në 250 mijë dollarë.

One of the economic reasons for this jump was the increase in demand; another was the strengthening of the Turkish lira against the dollar by 13.5% in 2019.

Popullariteti në rritje i pasurive të paluajtshme turke mes të huajve është gjithashtu për shkak të heqjes së "parimit të reciprocitetit", sipas të cilit, leja për të blerë merret vetëm nga qytetarët e vendeve që sigurojnë një të drejtë të ngjashme sikur ata të Turqisë. Legjislacioni vendas gjithashtu kualifikon blerjen e pasurive të paluajtshme si një investim në ekonomi, kështu që pasi të merrni pronësinë, mund ta merrni një lejeqëndrim.

 

Nëse çmimi i pronës që ju bleni është 250 mijë dollarë e më shumë - menjëherë e merrni shtetësinë. 

Shumë të huaj blejnë vila apo apartamente në Stamboll, Izmir apo në qytete tjera të mëdha për t'i dhënë me qira. Kështu, ata i sigurojnë vetes të ardhura shtesë. Gjithashtu, kjo është fitimprurëse që prej rritjes së çmimeve dhe profitit të lartë të pasurive të paluajtshme. Pronarët marrin të ardhura nga qiraja në valutën e huaj, e cila redukton rrezikun e devalvimit të vlerës së valutave në fjalë.

Çfarë pasuri të paluajtshme mund të blej unë 

Turqia ofron disa lloje të pasurive të paluajtshme për blerje nga të huajt. 

 1. Villa
  Një lloj tjetër i pasurive të paluajtshme në Turqi është vila. 

  Një apartament mund të jetë një suitë An Apartment can be a penthouse me qasje në një çati të sheshtë, një papafingo me stil, një dupleks dy katësh ose një studio komode me një dhomë.

 2. Vila. Turqit duan të jetojnë në shtëpi të madhe të rrethuar me kopshte që lulëzojnë. Shtëpitë këtu ngjajnë me shtëpitë alpine. Adhuruesit e jetesës në kate të ulta mund të vendosen në shtëpi njëkatëshe. Për ata që nuk janë mësuar t'ia mohojnë vetes luksin, Turqia ofron kështjella me stil, ku mund të ndiheni si një mbret!
 3. Shtëpi qyteti. Është një ndërtesë e ultë me disa apartamente, secila prej tyre ka hyrjen nga rruga. Është një mundësi e mirë për jetesën urbane për familjet me fëmijë dhe kafshë shtëpiake.
 4. Pasuritë e paluajtshme komerciale përfshijnë restaurantet, kafenetë, dyqanet, hotelet, zyret, zonat indrustriale, tokat, por edhe bizneset që nuk janë të përshtatshme për shtëpitë. Duke blerë pasuri të paluajtshme, qytetarët e huaj mund ta nisin biznesin e tyre në Turqi, dhe t'i zhvillojnë projektet e tyre investive.

Regjionet e popullarizuara dhe qytetet 

Njëra prej qyteteve më të popullarizuara në Turqi nga të huajt është Stambolli. Është në qendër të ekonomisë dhe jetës kulturore. Komplekset e reja rezidenciale janë të pajisura me infrastrukturë moderne. Selitë e kompanive ndërkombëtare janë të hapura këtu. Pushimet dhe festivalet, por edhe forumet politike. Tërheq miliona turistë, të cilët bëhen pjesë e mundësive dhe ngjarjeve të ndryshme. 

Të njejtën famë e ka edhe Antalia e ngrohtë, Equally famous is sunny Antalya, deti i ngrohtë, malet piktoreske dhe të huajt e shumtë do ta bëjnë të shpejtë dhe të lehtë përshtatjen me një kulturë të re.

Klima lokale ju lejon juve të harroni për sëmundjet kronike respiratore. Këtu nuk ka dimër, në sezonin e ftohtë, temperatura e ajrit rrallë bie nën +16ºС. Në çfardo kohe, ju mund të shkoni në një sfidë eksituese edhe në Qipro. 

Istanbul
Stambolli është qyteti më i popullarizuar për turistët.

Përparësitë përfshijnë përmirësimin gjithëpërfshirës të zonave të banimit, çmimet e volitshme për ushqim dhe shërbime, një përzgjedhje e madhe e komplekseve të gatshme me shumë apartamente dhe vila janë në ndërtim e sipër.

Gjithashtu, qytetarët e huaj duan të vendosen edhe në qytetin antik të Izmirit, i cili dikur mbante emrin e Smyrnas. Këtu gjenden pika referuese natyrore si Pamukkale, kalaja e Kadifekales, ku qëndroi Aleksandri i Madh, tregu Kemeralt dhe parku i kafshëve të egra të Izmir.

Afërsia me detin, klima e butë, arkitektura antike e bëjnë Izmirin një margaritar të rajonit të Egjeut.

Fethiye është një qytet i vogël detar, i ndodhur në bregdetin e Turqisë. Nga njëra anë, shihet uji i pastër i lagunës dhe nga ana tjetër, ndodhen malet me pisha. Dielli shkëlqen këtu 285 ditë në vit. Nuk ka industri të mëdha, dhe popullësia është rreth 84 mijë banorë. E gjithë kjo e bën Fethiyen një vend të mrekullueshëm me verëra të shkëlqyera dhe dimra të butë.

Tradicionalisht, pasuritë e paluajtshme në Bodrum, i cili ndodhet në bregdetin e Detit Egje në provincën e Muglas, janë shumë të kërkuara. Tani, qeveria turke po investon shumë në zhvillimin e Bodrumit. Mijëra entuziastë të detit dhe aktiviteteve të natës vijnë këtu çdo vit.

.

Çmimi i pronave në Turqi 

Çmimet e pronave në Turqi janë më të ulta se në vendet tjera në Evropë. Një avantazh tjetër është klima e ngrohtë, dimrat e butë, distanca nga deti, infrastruktura moderne dhe shumë mundësi që ky vend i jep për të jetuar. 

Beykoz
Opsioni i shtëpizës në zonën e Beykozit. 

 

Pra, një apartament prej 110 metrash katrorë në Mahmutlar në vijën e parë të bregdetit do të kushtojë prej 64 mijë deri në 116 mijë euro. Apartamentet janë 150 metra katrorë në Stamboll, dhe mund të blihen për 420 mijë deri në 580 mijë euro. Një apartament 2+1 i mobiluar në Izmir do të kushtojë 46 mijë deri në 70 mijë euro.

Një shtëpi e vogël njëkatëshe në Didim mund të blihet për 35 mijë deri në 60 mijë euro. Kargicak, një fshat afër Alanias, gjithashtu ofron prona me çmime të njejta. Kostoja e vilave në Konakli fillon nga 50 mijë euro. Në Avsallar - nga 60 mijë euro. Një shtëpi që ndodhet në Bodrum, me një pishinë të jashtme dhe zonë grilli, do të kushtojë nga 60 mijë deri në 115 mijë euro. Shtëpizat më të shtrenjta janë të vendosura në zonën e Sariyerit në Stamboll, Beykoz, Kirechburnu. Çmimet e tyre mund të arrijnë deri në 8 milionë euro. 

Duke vendosur për të banuar në Turqi, disa të huaj jo vetëm që blejnë prona, por edhe pasuri të paluajtshme tregatare, e cila u sjell atyre të ardhura. Pra, një sallë sportive e promovuar në qendër të Antalias do të kushtojë 30 mijë deri në 50 mijë euro. E njejta shumë do të ishte blerja e një dhome në hotelin Akbuke. Pamje panoramike e detit, peisazhe, klimë e butë, deti i ngrohtë Egje. Ka gjithashtu shumë atraksione nga epoka e lasgjë, të cilat sigurojnë një fluks të qëndrueshëm të turistëve dhe të ardhura të larta nga qiratë e pronave.

Një qyten i vogël në Didim mund të blihet për 110 mijë deri në 140 mijë euro. Dhe çmimet për zyret në Stamboll fillojnë nga 140 mijë euro.

Kushtet e blerjes 

Kushtet për blerjen e pasurive të paluajtshme për të huajt janë si në vijim: 

 • Leja për të blerë pasuri të paluajtshme;
 • Zona tokësore në pronësi të të huajve nuk mund të jetë më e madhe se 30 hektarë;  
 • Blerja e metrave katrorë lejohet në të gjithë Turqinë, me përjashtim të zonave kufitare (mes tyre - Trabzon, Zondulag, Samsun, etj.). Kjo gjithashtu përfshinë zona me rëndësi strategjike për sigurinë e shtetit;
 • Blerja e kompleksit rezidencial, pavarësisht nga kostoja dhe madhësia, është arsyeja për marrjen e lejeqëndrimit. Nëse shuma e blerjes tejkalon 250 mijë dollarë, i huaji ka të drejtën e pronësisë.

Procesi i blerjes fillon me një vizitë në rajonin që ju pëlqen, qytetin dhe infrastrukturën e tij dhe tiparet lokale. Në të njejtën kohë, mund të shikoni në komplekset e ndërtimit të përfunduar ose tashmë i banueshëm. Në kompaninë tonë, ju mund të bëni një vëzhgim, ku mund të merrni informata në lidhje me projektin..

Menaxherët tanë do t'ju ndihmojnë t'i zgjidhni problemet burokratike dhe nuancat ligjore të një transaksioni. Përgjegjësitë tona janë të zgjedhim projekte sipas kërkesës së klientit, t'i tregojmë ato, të kontrollojmë "pastërtinë", të hartojmë një kontratë shitjeje dhe të mbledhim një paketë dokumentesh për të marrë certifikatën e pronësisë. Nëse dëshiron, klienti mund të urdhërojë për lëshim me qira të pronës që ka blerë.

Shitja e kontratës tregon të dhënat e blerësit dhe shitësit, tiparet e projektit dhe afatin e fundit. Kërkohet vetëm një dokument nga një shtetas i huaj - pasaporta.

Të dyja kopjet plotësohen në gjuhën angleze dhe turke dhe janë të noterizuara. 

Në rast se blerësi dëshiron ta rezervojë një projekt, një depozitë prej 1000-3000 eurosh është e nevojshme, varësisht nga vlera e pronës. Pas kësaj, projekti rezervohet dhe largohet nga shitja. Kjo parapagesë përfshihet në kontratë, por edhe ndëshkimet e mospërmbushjes poashtu. Nëse blerësi e ndryshon mendjen e tij dhe dëshiron që ta transferojë depozitën e tij në një tjetër projekt, atëherë nuk aplikohet ndëshkim. 

Për të aplikuar për certifikatën e pronësisë e quajtur "TAPU", i huaji duhet të ketë:

 • Numrin e taksës në Turqi: përdoret për hapjen e një llogarie bankare;

 • Llogari pangare për të paguar faturat, e cila ju ndihmon në marrjen e lejeqëndrimit. 

Si shërbim shtesë, kompania juaj, do t'ju tregojë në detaje për tarifat dhe faturat e radhës. Nëse ju lini një depozitë në llogarinë tuaj bankare, atëherë ju mund ta aranzhoni pagesën automatike. 

Në fazën e ardhshme, blerësi i paguan shitësit me para në dorë (kesh) apo përmes bankës. Pas kësaj, TAPU finalizohet. 

Ndihmë në blerjen e pasurive të paluajtshme në Turqi

Kur vendosi për hapat krucial si për vila apo apartamente në shtete të huaja, është e rëndësishme që të merrni mbështetjen e një partneri të besueshëm. Kompania jonë, Summer Home ju ofron shërbime konsultimi, zgjedhje të pasurive të paluajtshme, verifikimin e "pastërtisë", ekzekutimin e dokumentave ligjor dhe mbështetjen për klientët që duan të jetojnë në Turqi. 

Real Estate
Summer Home është një kompani ndërtuese dhe e pasurive të paluajtshme në Turqi.

Kompania jonë është e licensuar dhe i ka të gjitha lejet e lëshuara nga autoritetet turke. Të gjithë punonjësit tanë janë të licensuar nga kurset e pasurive të paluajtshme, dhe kanë rrjedhshmëri në të folurin e gjuhëve të huaja.

Përgjatë shumë viteve, ne kemi ndërtuar komplekse rezidenciale, të cilat janë të popullarizuara nga të huajt. 

Të gjitha projektet tona janë të aprovuara dhe kanë leje. Informacionet për këtë janë të publikuara në uebsajtin tonë: summerhomes.com.