Prona në Famagusta (Gazimagusa), Qiproja Veriore

29 Vetitë
Prona e fundit 1! #6229

Projekti ndodhet në Yenibogazici, në pjesën veriore të Famagustës, një nga destinacionet turistike aktive më të spikatura të Qipros Veriore.

 • Yeni Bogazici - Famagusta
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 170m²

€454 000 Përditësimi i fundit: 12 Dita

Projekti u ofron banorëve mundësinë për të përjetuar luksin e pakufishëm të një jetese luksoze në mes të natyrës dhe detit.

 • Yeni Bogazici - Famagusta
 • Studio, 1 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 39m², 50m²

Nga €124 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Kompleksi me studio, apartamente me 1 dhe 2 dhoma gjumi ndodhet në lagjen piktoreske Yeni Bogazici të Famagustës, 650 metra nga plazhi i Salamis.

 • Yeni Bogazici - Famagusta
 • Studio, 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 31m², 45m², 57m²

Nga €121 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Vetitë e fundit 5 #6221

Parajsë në vila gjysmë të ndara me garazh të jashtëm dhe oborr spanjol për ditë të pafundme vere.

 • Yeni Bogazici - Famagusta
 • 2 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 110m²

€205 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Projekti ndodhet brenda kufijve të Yenibogazici në pjesën veriore të Famagusta-s, një nga destinacionet më të shquara turistike aktive të Qipros Veriore.

 • Yeni Bogazici - Famagusta
 • Studio, 1 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 52m², 89m²

Nga €91 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Kompleksi ndodhet në Tatlisu, Famagusta, një nga zonat rezidenciale më të sigurta dhe paqësore të Qipros Veriore, vetëm 400 m larg plazhit.

 • Tatlisu - Famagusta
 • 1, 2, 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament, Vilë
 • 50m², 80m², 78m², 125m²

Nga €120 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Të rrethuara nga gjelbërimi i harlisur dhe bukuria natyrore, këto shtëpi të dizajnuara mrekullisht në Qipron Veriore ofrojnë një përvojë jetese të qetë dhe relaksuese.

 • Tatlisu - Famagusta
 • Studio, 2, 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament, Vilë
 • 37m², 57m², 140m²

Nga €90 000 Përditësimi i fundit: 20 Dita

Projekti me vila 3 dhoma gjumi ndodhet ne Yeni Bogazici, Famagusta, ne nje ambient te qete dhe te qete prane detit.

 • Gazimagusa - Famagusta
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 170m²

€431 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Projekti i vilave ne Famaguste perfshin 18 vila binjake me pishina te perbashketa dhe 2 vila teresisht te ndara me pishina private.

 • Gazimagusa - Famagusta
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 170m²

€312 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Prona e fundit 1! #6100

Kompleksi ndodhet brenda 900 m nga plazhet e mrekullueshme me rërë të Yeni Bogazici, pranë Famagustës dhe zonës Iskele të Qipros Veriore.

 • Gazimagusa - Famagusta
 • 4 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 265m²

€568 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Zona është e njohur në mesin e turistëve, vizitorëve dhe studentëve të universitetit, kryesisht për shkak se apartamentet ndodhen në zonën e Famagustës.

 • Gazimagusa - Famagusta
 • 2 Dhoma e gjumit
 • Apartament
 • 80m², 152m²

Nga €139 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Këto vila luksoze të jashtëzakonshme ndodhen në një nga destinacionet turistike më të preferuara në Famagusta, ku plazhi është pak minuta larg shtëpisë tuaj.

 • Gazimagusa - Famagusta
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 195m²

€349 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Prona ne Famaguste

Famagusta, e vendosur në bregun lindor të Qipros Veriore, është kryeqyteti i Qarkut Gazimagusa dhe një territor i madh që shtrihet nga veriu në jug. Famagusta është ngjitur me Kyrenia në perëndim, Nikosia në jugperëndim dhe Iskele në veri. Ky rajon është shtëpia e disa prej destinacioneve turistike më të njohura në vend dhe është vazhdimisht në kërkesë të lartë nga blerësit ndërkombëtarë të shtëpive. Është rreth një orë me makinë nga Kyrenia, një tjetër destinacion i preferuar i emigrantëve dhe Aeroporti Ndërkombëtar Ercan është 29 km larg.

Famagusta, dikur një port tregtar dhe fshat peshkimi, është një kombinim i jashtëzakonshëm i qytetit të lashtë të rrethuar me mure dhe zhvillimeve moderne, ndërtesave unike dhe elementeve arkitekturore. Së bashku me një histori të pasur, vendndodhja ka portin më të thellë të zhvilluar të ishullit, duke e bërë qytetin qendrën tregtare të ishullit.

Famagusta ka plazhe të mahnitshme me lehtësira të shkëlqyera për not dhe snorkeling. Ky qytet port është një destinacion i shkëlqyer për pushime verore për shkak të hapësirës së gjirit me rërë të artë. Plazhet që rrethojnë Famagustën konsiderohen si më të bukurat në ishull dhe janë gjithashtu një pikënisje fantastike për të vizituar gadishullin Karpaz, një zonë e egër dhe e papopulluar e mbushur me plazhe të mrekullueshme dhe gomarë të egër.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Famagusta

Rajoni i Famagustës është konsideruar prej kohësh si një vendpushim plazhi me një atmosferë pozitive. Pasuritë e paluajtshme kanë përmbushur vazhdimisht kërkesat për shtëpi pushimi, shtëpi pleqsh, zhvendosje dhe strehim të përhershëm, dhe kjo prirje ka të ngjarë të vazhdojë për shkak të mjedisit natyror. Investitorët nga zona të ndryshme kanë preferenca të ndryshme për pronat e paluajtshme, por rajoni i Famagustës ka arritur të bëhet një destinacion për të gjithë ata.

Në përgjithësi, një parim solid për t'u ndjekur për investimet ndërkombëtare të pasurive të paluajtshme është blerja e një prone ku vendasit po investojnë pasi janë të njohur me tregun. Blerësit vendas ofrojnë një rritje të konsiderueshme të besimit për blerësit nga shumë vende të tjera që planifikojnë të investojnë në zonën e Famagustës.

Famagusta tërheq qindra investitorë dhe është një destinacion i famshëm për investime në pasuri të paluajtshme falë kilometrave të rërës së bardhë, detit të pastër bruz, sfondit historik dhe trashëgimisë kulturore të ruajtur mirë. Ka mundësi të shumta pronash në Famagusta, duke përfshirë vila luksoze buzë detit, apartamente të nivelit të lartë, shtëpi pushimi, shtëpi prej guri dhe parcela të mëdha toke.

Arsyet për të blerë një pronë në Famagusta

Famagusta është një vend tërheqës për të blerë prona, sepse, pavarësisht se është një qytet historik, është jashtëzakonisht i mirëadministruar. Administrata komunale ka punuar shumë për të ruajtur biodiversitetin, arkitekturën dhe trashëgiminë e qytetit.

Ka disa vende historike që ia vlen të shihen në Famagusta, duke përfshirë Manastirin e Shën Barnabas, i cili u krijua për nder të shenjtit mbrojtës të Qipros. Kulla e Othello-s, një strukturë e lartë, madhështore me pamje nga deti, është e njohur për murin e saj mahnitës gotik, si dhe për pallatin venecian.

Famagusta është një nga qendrat më të shquara arsimore dhe turistike në Qipron Veriore. Vlen të përmendet se qyteti është shtëpia e një kampusi të Universitetit të Mesdheut Lindor, si dhe universitete dhe institucione të tjera të njohura, me më shumë se gjysmën e popullsisë studentore. Studentët mund të shihen kudo, në rrugë, në tregje, në kafene, klube nate dhe bare, veçanërisht në rrugën Salamis, e cila është vendi më popullor dhe emocionues në qytet. Gjatë vitit të tyre të parë në kolegj, shumica e studentëve preferojnë të jetojnë në një konvikt. Ata zakonisht marrin me qira një apartament me miqtë e tyre pasi të kenë gjetur rrugën e tyre nëpër qytet. Famagusta është e përgatitur për këtë dhe ka një furnizim të madh të banesave të lira, duke e bërë atë një mundësi fitimprurëse për investitorët që të blejnë njësi të tilla dhe t'i japin me qira. Në mënyrë tipike, këto qira paguhen me para në dorë për një vit.

Për shkak të rritjes së numrit të studentëve të universitetit në Republikën Turke të Qipros Veriore, kërkesa për apartamente me qira dhe shitje në Famagusta forcon tregun e pasurive të paluajtshme në Famagusta.

Zhvillimet e banesave në Famagusta kanë parë një zgjerim të konsiderueshëm si rezultat i investimeve të fundit nga kompanitë e ndërtimit në Famagusta.

Turizmi, arsimi dhe industria e pasurive të paluajtshme dhe ndërtimi, e cila ka fituar popullaritet vitet e fundit, luajnë të gjitha një rol të rëndësishëm në ekonominë e Famagustës.

Zonat e pronave të njohura në Famagusta

Prona në Famagusta është në kërkesë të lartë, veçanërisht në zonat e Paralimni, Protaras, Tatlisu dhe Ayia Napa.

Paralimni është një lagje bashkëkohore me shtëpi të bukura, kopshte, pishina dhe rrugë të veshura me pemë të larta. Është një mjedis vërtet i bukur, i qetë, miqësor për familjen dhe i sigurt për fëmijët. Aty pranë ka shumë dyqane, butikë, kafene, kafene dhe supermarkete. Paralimni kombinon avantazhet e një fshati tradicional me komoditetet e një qyteti modern.

Protaras , me kishat e tij historike, shpellat detare, mullinjtë e erës dhe monumentet e tjera, është një nga rajonet më piktoreske të Famagustës dhe zona turistike e famshme që shtrihet përgjatë bregut lindor të Paralimnit. Hotele, apartamente me vetë-furnizim ushqimi dhe një shumëllojshmëri restorantesh, tavernash, baresh dhe klubesh janë në dispozicion për të kënaqur nevojat edhe të vizitorëve më kërkues. Është perfekt për familje, çifte dhe individë dhe ka një komunitet të madh emigrantësh britanikë dhe skandinavë.

Ayia Napa është e njohur për plazhet e saj të mrekullueshme dhe për shumicën e vitit, moti është ideal. Ka mundësi të shumta për sporte ujore si snorkeling, rrëshqitje në ajër, not, zhytje në skuba, kajak dhe më shumë. Ka shumë klube nate dhe bare në zonë, kështu që prisni një jetë nate të gjallë.

Tatlisu është një zonë e njohur në Qipron Veriore, e vendosur në veriperëndim të Famagustës, midis shtegut malor Kyrenia në lindje dhe bregut të Mesdheut. Kjo zonë njihet për bukurinë e saj natyrore, mjedisin e paprishur, bimësinë e harlisur, plazhet e mrekullueshme me rërë dhe ujërat e kristalta të Detit Mesdhe. Tatlisu ka një sipërfaqe prej rreth 66 km2, duke përfshirë tokën bujqësore. Megjithatë, ju mund të zotëroni një shtëpi të mrekullueshme, bashkëkohore luksoze në një kompleks të ri banimi, ndërkohë që keni ende akses në trashëgimi të ndryshme historike dhe kulturore. Banorët ndërkombëtarë kryesisht nga Anglia, Gjermania, Pakistani dhe Rusia jetojnë në zonën Tatlisu, veçanërisht përgjatë vijës bregdetare.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Qipron Veriore është zgjeruar vitet e fundit. Si rezultat, tani është një kohë fantastike për të blerë shtëpinë tuaj të ëndrrave në Famagusta. Ka shumë prona për shitje dhe mundësi për qira në të gjithë zonën, kështu që ju mund të jeni të sigurt se Famagusta do të përmbushë kërkesat dhe pritshmëritë tuaja.