Prona për shitje në Nikosia (Lefkosa), Qiproja Veriore

1 Vetitë
Prona e fundit 1! #6179

Kompleksi ndodhet në qendër të Gonyeli, Nikosia, në këmbë larg nga Universiteti i Lindjes së Afërt dhe jo shumë larg nga qendra e qytetit.

  • Lefkosa - Nicosia
  • 2 Dhomat e gjumit
  • Apartament
  • 74m²

€85 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Prona në Nikosia

Nikosia, kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Republikës Turke të Qipros Veriore, është qyteti i fundit i ndarë në botë, me kufirin e "vijës së gjelbër" që ndan pjesët veriore (turke) dhe jugore (greke). Ndodhet në Mesaori, rrafshin qendror, midis dy vargmaleve malore, shtegut malor të Kyrenisë në veri dhe Trodos në jug.

Nikosia veriore ka një qytet të lashtë të rrethuar me mure me sheshin e mrekullueshëm Sarayonu në qendër të tij. Muret janë mesjetare, megjithatë qyteti ka shumë shtesa moderne si bare, restorante dhe dyqane të gjalla. E gjithë zona është një kombinim i shkëlqyer i epokave historike dhe arkitekturës.

Pavarësisht nga e kaluara e saj e ndërlikuar, Nikosia është aktualisht një qytet plot me zhvillime të reja dhe mundësi biznesi. Me vetëm pak turistë, Nikosia ofron një histori të pasur, mundësi investimi dhe pune, mundësi të shumta blerjesh, shkollat dhe universitetet më të mira në ishull dhe objekte të kujdesit shëndetësor. Bukuria natyrore e rajonit, kostoja e lirë e jetesës, banesat me çmime të arsyeshme dhe popullsia e emigrantëve tashmë e konsoliduar mirë po tërheqin të gjithë emigrantët në kryeqytetin e Qipros.

Nikosia është një qendër kryesore transporti në Qipron Veriore, ku lidhen autostrada nga qytetet e tjera kryesore të rajonit, Famagusta, Kyrenia dhe Morphou. Të qenit në zemër të ishullit ka avantazhin e të gjitha vendeve lehtësisht të arritshme. Nga aeroporti Ercan, është një udhëtim i shpejtë 20-minutësh me makinë, taksi ose autobus përgjatë një autostrade të re, me dy karrexhata për në periferi të kryeqytetit të Nikosias.

Duke jetuar në Nikosia

Vapa e verës është një disavantazh i madh i të jetuarit në Nikosia. Është vendi më i nxehtë i Qipros, me temperatura të verës që i kalojnë 40 gradë.

Nikosia e Veriut është një qendër e rëndësishme edukimi dhe kërkimi, me mbi 34.000 studentë dhe katër universitete, më i madhi prej të cilëve është Universiteti i Lindjes së Afërt.

Të jetosh në anën turke të Nikozisë nuk është alternativa më popullore për të huajt. Është me të vërtetë logjike, sepse kur zhvendoseni në Qipro, ju dëshironi pamje nga deti nga tarraca juaj, të cilën Nikosia nuk mund ta sigurojë. Megjithatë, ka disa avantazhe për të jetuar pak më tej në brendësi të vendit: ka më pak vizitorë, prandaj më pak biznese shërbimi si dyqanet, kafenetë dhe restorantet rrisin tarifat e tyre gjatë sezonit turistik.

Jashtë qytetit të rrethuar me mure, rrethet e Nikozisë janë më të shtrira, me rrugë dhe udhëkryqe më të mëdha. Këto lokacione karakterizohen nga ndërtesa shumëkatëshe prej betoni. Vila të shumta gjigante dhe madhështore që i përkasin klasave të mesme dhe të larta janë ndërtuar në periferi të qytetit.

Tregu i pronave në Nikosia

Prona për shitje në Nikosia ka fituar popullaritet vitet e fundit. Meqenëse Nikosia është një qendër tregtare dhe punësimi, një qendër e arsimit të lartë cilësor dhe një mjedis jetese të shkëlqyer me një vendndodhje strategjike, pronat për shitje dhe me qira në Nikosia janë shumë të kërkuara nga blerësit vendas dhe ndërkombëtarë.

Kryeqyteti është vendi më i përshtatshëm për të kërkuar punë, për të blerë pronë në Qipron Veriore dhe për të aplikuar për qëndrim. Ka një gamë të gjerë pronash të mrekullueshme për shitje, nga apartamente në studio me kosto të ulët të përshtatshme për punëtorët e rinj deri te apartamente më të mëdha me 2 dhe 3 dhoma gjumi dhe vila luksoze. Prandaj, nëse jeni çift, familje e vogël ose thjesht kërkoni një qira për pushime për të investuar, ka shumë opsione në dispozicion për ju. Për sa i përket qëndrueshmërisë dhe kërkesës, Nikosia mund të jetë alternativa më e sigurt për të përfituar nga qiratë afatgjata.

Investimi në pasuri të paluajtshme në Qipro, veçanërisht investimi në prona banesore, ofron përfitime të shumta. Duke qenë se Qiproja ka një industri të fortë turistike, marrja me qira e shtëpive apo banesave luksoze për vizitorët është mjaft e thjeshtë. Për shkak të motit, ishulli krenohet me një nga sezonet më të gjata të pushimeve në Evropë. Si rezultat, ju mund të merrni me qira shtëpinë tuaj për turistët nga maji deri në tetor. Nëse vendosni ta bëni këtë, do të keni gjithashtu mundësinë të qëndroni vetë në pronë kurdo që të zgjidhni.

Fakte të rëndësishme në lidhje me tregun e pronave në Nikosia:

  • Nikosia ka sasinë më të lartë të transfertave të pronave, përveç Limasolit
  • Vlerat e transferimit të pronave në Nikosia janë rikuperuar ndjeshëm në vitin 2021.
  • Çmimet e apartamenteve në Nikosia po rriten në mënyrë disproporcionale (ngadalë për shtëpitë)
  • Në vitin 2022, çmimet e apartamenteve në Nikosia u rritën me 3.4%, ndërsa çmimet e banesave ranë me 0.2%.

Në përgjithësi, indekset e çmimeve të pronës në Nikosia mbeten më të ulëta se në zonat e tjera të Qipros.