Prona në Lefke, Qiproja Veriore | Prona ne shitje Lefke

4 Vetitë

Kompleksi i vilave ndodhet në zonën Cengizkoy të rrethit Lefke, në bregun perëndimor të Qipros Veriore.

 • Cengizkoy - Lefke
 • 3 Dhomat e gjumit
 • Vilë
 • 143m²

€430 000 Përditësimi i fundit: 19 Dita

Projekti me apartamente te ndryshme ne shitje ndodhet buze plazhit ne Qipron Veriore, ne zonen Gaziveren te rrethit Lefke.

 • Gaziveren - Lefke
 • Studio, 1, 2, 3, 4 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 34m², 48m², 87m², 136m², 106m², 148m², 170m²

Nga €77 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Një kompleks unik në Qipron Veriore që ofron një SPA dhe Qendër Wellness do të investojë njëkohësisht në shëndetin dhe pasurinë tuaj.

 • Gaziveren - Lefke
 • Studio, 1, 2, 3 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 37m², 56m², 69m², 113m², 134m²

Nga €75 000 Përditësimi i fundit: 1 Muaj

Projekti unik ndodhet në perëndim të bregdetit të Qipros së Veriut, duke ofruar stil të jetës relaksues. Ju jeni vetëm disa qindra metra larg plazhit dhe në një distancë në ecje nga qendra e fshatit, ku i keni nevojat tuaja ditore.

 • Lefke - Lefke
 • Studio, 1, 2 Dhomat e gjumit
 • Apartament
 • 37m², 49m², 95m²

Nga €82 000 Përditësimi i fundit: 29 Dita

Prona ne Lefke

Qiproja Veriore ka qenë një destinacion popullor turistik për shumë vite. Me një klimë idilike mesdhetare, që do të thotë vera të nxehta dhe dimër të ftohtë, ajo po shfaqet si një e preferuar në mesin e atyre që kërkojnë të investojnë në një shtëpi të dytë për qëllime pushimi ose për t'u zhvendosur përgjithmonë. Një vend me interes të veçantë është Lefke i cili ndodhet në veriperëndim të Qipros në rrëzë të vargmalit të Troodos në qendër të dy luginave.

Një zonë mahnitëse që përfiton nga një vijë bregdetare e bukur dhe male të gjera, është e harlisur me agrume. Është i vetmi vend në Qipro ku rriten portokallet Yama dhe është gjithashtu i popullarizuar për rritjen e frutave të buta. Bujqësia është kaq e suksesshme në këtë zonë për shkak të tre digave të vendosura këtu, të cilat ofrojnë ujë të vazhdueshëm gjatë gjithë vitit. "Parajsa e Fshehur" është një përshkrim i përdorur gjerësisht dhe më i përshtatshëm i zonës, duke pasur parasysh ajrin e pastër, burimet e bollshme të ujit dhe tokën e gjelbëruar. Restorantet e vendosura përgjatë vijës bregdetare janë një vend ideal për të shijuar peshk të freskët dhe kuzhinë të shijshme turke, dhe shumë prej tyre kanë objekte plazhi për t'u përdorur nga klientët.

Malet e Troodos kanë pamje nga qendra e qytetit dhe janë aq afër sa në dimër, majat e mbuluara me borë janë të dukshme. Brenda qytetit, tërheqja qendrore është Parku Ataturk. Kjo përdoret për të pritur ngjarje të ndryshme, duke përfshirë garat e gatimit, dhe në gusht, ka një panair vjetor për të festuar lirinë e Lefkes gjatë luftës. Çdo vjeshtë, qyteti pret gjithashtu një festival vjetor muzikor, i cili pa dyshim është i ndjekur mirë nga studentët e Universitetit Evropian të Lefke. Ky është një nga universitetet më të rëndësishme të Qipros Veriore dhe ndodhet këtu. Osmanët dominuan Lefkën për më shumë se 300 vjet, dhe deri më sot, ka ende shembuj të arkitekturës nga kjo epokë. Ka gjithashtu disa vende me interes historik në zonë nga periudha romake, bizantine, mesjetare, veneciane dhe britanike. Dikur ishte një qytet i begatë minierash dhe malet e tij ishin të pasura me bakër dhe ar. Emri Qipro e ka origjinën nga fjala e lashtë për bakër, dhe kështu, megjithëse Lefke nuk është kryeqyteti, është e drejtë të thuhet dikur se ishte zemra e ishullit.


Përfitimet e blerjes së një prone në Lefke

Ndërsa ka një sërë arsyesh pse blerja e një prone në Qipro është e dobishme, vendndodhja e bukur e Lefke konsiderohet nga shumë si thelbësore për vendimin e tyre.

 • Me blunë e bukur të Detit Mesdhe dhe madhështinë e maleve të Troodos, pamjet janë të jashtëzakonshme. Ka shumë vende dhe gjëra për të bërë. Adhuruesit e historisë, në veçanti, do të shijojnë pasurinë e zonës me monumente nga shumë kohë të rëndësishme historike. Përveç kësaj, ka ngjarje vjetore për të argëtuar të gjithë.
 • Me mbi 300 ditë me diell në vit, klima mesdhetare është perfekte. Temperaturat e buta të detit, të cilat rrallë bien nën 16 gradë Celsius në dimër, nënkuptojnë që noti gjatë gjithë vitit është i mundur.
 • Çmimet e pronave janë më të lira se ato që paguhen për prona të ngjashme në Evropë. Për më tepër, interesi i vazhdueshëm për Qipron si një destinacion turistik do të thotë që jo vetëm vlerat e pronave ruhen, por, me kalimin e kohës, rriten.


Llojet e pronave në Lefke

Apartamente: Nga studiot me një dhomë gjumi në apartamentet me tre dhoma gjumi, ka prona të disponueshme për të përmbushur nevojat e individëve, çifteve si dhe atyre me familje. Apartamentet janë moderne dhe përgjithësisht me dizajn të hapur për të siguruar përdorimin më të mirë të hapësirës. Apartamentet më të mëdha janë shpesh duplekse. Vendndodhjet e plazhit sigurojnë relaksim dhe komoditet, si dhe ato me familje. Apartamentet janë moderne dhe përgjithësisht me dizajn të hapur për të siguruar përdorimin më të mirë të hapësirës. Apartamentet më të mëdha janë shpesh duplekse. Vendndodhjet e plazhit sigurojnë relaksim dhe komoditet si dhe vlerë të shtuar.


Apartamente në komplekse banimi: Me apartamente nga studio deri në tre dhoma gjumi brenda komplekseve rezidenciale, jo vetëm individët, por edhe ata me familje kanë mundësinë të jenë pjesë e një komuniteti më të madh. Objektet mund të variojnë nga një pishinë në pajisje me cilësi të spa. Të gjitha janë projektuar dhe ndërtuar sipas standardeve më të larta.


Vilat: Pronarët e këtyre pronave janë ata që pëlqejnë të jenë larg telasheve të përditshmërisë. Janë të ndërtuara me të gjitha materialet më të reja duke rezultuar në vila të bukura dhe moderne.