Telefono tani +90 242 511 99 98 Celular +90 538 888 16 16

Pronat në Alania

Blerja e një prone në Alania mund të jetë një eksperiencë fitimprurëse, qoftë blerja e një apartamenti apo vile. Ky regjion i Mesdheut ka shumë turistë që vijnë këtu për të blerë shtëpi pushimesh, e madje disa zgjedhin të zhvendosen këtu përgjithmonë. Me një komunitet të pasur të ish-mërgimtarëve dhe vendorëve, është e vështirë ta shohës dikë që nuk bie në dashuri me këtë qytet. Por, si kudo tjetër, të shohës se çfarë ka ky regjion për të ofruar dhe pronat në shitje, do t'ju ndihmojë ta bëni zgjedhjen e duhur. 

Property in Alanya

Ka shumë vende të ndryshme dhe unike të pronave për shitje në Alania.

Cilat janë dobitë e blerjes së një shtëpie në Alania 

Ky qytet i bukur i Mesdheut është në provincën e Antalias dhe është i famshëm për natyrën jashtëzakonisht të bukur me malet Taurus që ofrojnë pamje mahnitëse. Ndodhet në një gadishull dhe ka qenë pika kryesore e njerëzve për historinë mijëra vjeçare. 

Alania tërheq vizitorët nga e gjithë bota me popullësinë kosmopolitane. Këtu mund t'i dëgjosh njerëzit duke folur gjuhën angleze, gjermane, ruse, daneze si dhe gjuhët tjera si kanadeze, iraniane dhe ka shumë vizitorë nga shtetet CIS. Ky qytet ka standard të lartë të të jetuarit dhe kjo është dëshmuar nga ata që blejnë shtëpi pushimesh apo që zhvendosen përgjithmonë këtu.

Pra, pse ju duhet ta blini një pronë këtu në Alania? 

 1. Klima: Alania është e famshme për motin e përsosur, natyrën e bukur, plazhet e pastërta dhe ajrin e freskët të malit. Sezoni i pushimeve zgjat tetë muaj këtu. Muajt tjerë janë më të freskët dhe me reshje të shiut kohë pas kohe. Alania mund të jetë vend interesant... borë në male dhe rrezitje në plazh.
 2. Tërmetet: Jo sikurse në regjionet tjera në Turqi, mundësitë e tërmeteve në Alania janë të ulta. Niveli i ndërtimit dhe dizajni i dritareve dhe dyerve redukton rrezikun për banorët. 
 3. Kultura e huaj dhe gjuha:  Komunitetet ruse, angleze, finlandeze dhe gjermane janë aktive në qytet, andaj përshtatja në zonën tuaj të re do të jetë e lehtë. Ju lehtësisht mund të blini produkte që shiten në shtetin tuaj. Dyqanet janë miqësore dhe ju ndihmojnë në situata stresuese dhe një pjesë e madhe mund të flasin gjuhën angleze. 
 4. Çmime tërheqëse: Ekspertët financiar pajtohen se pasuritë e paluajtshme janë një investim i shkëlqyer pasi rreziku është i ultë dhe kjo është arsyeja pse të huajt duan të investojnë në Alania. Apartamentet dhe vilat janë më të lira se në vendet tjera në Evropë. Me arkitekturë të këndshme, shumë joshen nga blerja e shtëpive luksoze këtu.
 5. Infrastruktura: Alania ka infrastrukturë mirë të zhvilluar me sistem të mirë shëndetësor si privat ashtu edhe publik me reputacion të mirë dhe shumë shkolla publike dhe private si dhe universitete që ofrojnë programe të ndryshme. Ka lloje të ndryshme të dyqaneve dhe qendrave tregtare si dhe një rrjet i shkëlqyer i bankave dhe organizatave ligjore. 
 6. Leje qëndrimi: Blerja e një prone në Turqi ju jep të drejtën e leje qëndrimit. Për ata që investojnë deri në 400 mijë dollarë, ekziston mundësia e marrjes së shtetësisë turke.
 7. Linjat e transportit: Hyrja në këtë zonë është shumë e lehtë dhe e shpejtë me D400 që lidh dy aeroportet. Shumë kompani ofrojnë transfere nga dhe në aeroport me çmime të volitshme. Taksitë janë të lehtë për t'u gjetur dhe kanë çmime të volitshme. Për ata që duan të udhëtojnë dhe të eksplorojnë të pavarur, ka shumë kompani që ofrojnë vetura me qira me marrëveshje të mira. Alania është një bazë e mirë, nga ku ju mund ta eksploroni regjionin dhe të shkoni më larg rreth Turqisë. 

Benefits of Buying a Home

Ka shumë avantazhe për blerje të pronave në Alania: përmirësimet, klima dhe çmimet atraktive.

Çfarë pasuri të paluajtshme mund të blini në Alania? 

Ka opsione komerciale dhe rezidenciale në dispozicion në Alania, zyre për të blerë apo me qira dhe dyqsanet ju lejojnë të bëni biznes. Arkitektura e standardit të lartë dhe bashkëkohore është lehtë e arritshme me ndihmën nga ndërtuesi dhe agjenti i pasurive të paluajtshme. 

Ka shumë opsione për t'i konsideruar kur bleni pronë në Alania. Fillimisht, vilë apo apartament? Më pas, doni të jetoni në një kompleks të pavarur? Kjo është ajo që i ka të gjitha pajisjet rekreacionale të përfshira. Në një kompleks të ri apo të vjetër? A doni të jetoni në një vendndodhje rurale apo urbane? Summer Home mund t'ju ndihmojë juve që t'i bëni këto vendime duke ju ofruar katalog me prona nga më të ndryshmet. 

Këtu janë disa opsione për vilat: 

 1. Vila të ndarja për familjet - kat i vetëm, shumë-katëshe, me një kopsht dhe me apo pa pishinë. Brenda ka disa dhoma, tarraca të gjera. Dritaret shpesh sjellin pamje panoramike të detit Mesdhe.
 2. Shtëpi qyteti - ndodhen në kompkekse të ndryshme, që janë të dizajnuara për dy familje. Parking për banorët, një pishinë e jashtme, dyqane të vogla dhe sallone të bukura. 

Apartmentet në Alania iu ofrohen pronarëve të ardhshëm në disa variante:

 1. Apartamentet studio me madhësi të ndryshme, me hapësirë minimale, e cila ofron një mundësi për të kryer punët e dizajnit. Studiot janë të njohura për beqarët, çiftet dhe gjithashtu merren me qira.
 2. Apartamente me një dhomë gjumi, me kuzhinë, dhomë ndeje, banjo dhe një dhomë gjumi me madhësi 50-60 metra katrorë. Për më tepër një ballkon mund të jetë i përfshirë.

 3. Apartamente me dy dhoma gjumi që mund të zënë një hapësirë prej 80-120 metra katrorë. Dhe përfshihen dy dhoma gjumi. Janë të ndodhura në komplekset, ku ju keni qasje në pishinë, zona relaksi dhe SPA.
 4. Apartamente me tre dhoma gjumi në hapësira prej 100-220 metra katrorë. 
 5. Duplekset janë apartamente dykatëshe të kërkuara nga familjet e mëdha. Këto apartamente kanë të përfshira dhoma gjumi, kuzhinë, ballkon dhe tarracë.

Studio apartment

Një apartament studio është njëra prej pronave më të popullarizuara. 

Informacione të përgjithshme për qytetin 

Alania konsiderohet të jetë njëra prej qyteteve më të nxehta në mesin e qyteteve më të mëdha në Turqi. Ndodhet në zonën Mesdhetare, 134 kilometra në juglindje të Antalias. Zona e qytetit përfshinë resorte si Incekum, Mahmutlar, Konakli dhe të tjera. Ndodhen përgjatë bregdetit për gati 50 kilometra.

Popullësia e qytetit dhe regjionit arrinë deri në 300 mijë njerëz. Në verë dhe vjeshtë, ka më shumë njerëz si shkak i ardhjes së shumë turistëve. 

Karakteristikat e klimës lokale: 

 • Temperatura është mbi 20 ºС.
 • Klima - Mesdhetare.
 • Dimërat janë me shi, të freskët dhe me erëra.
 • Verërat janë të nxehta, të lagështa dhe të gjata.
 • Lagështia e lartë e ajrit gjatë gjithë vitit është mesatarisht 60-65%.
 • Temperatura e ujit në janar është 19 ºС dhe në korrik 28 ºС.
 • Kushtet klimatike janë të favorshme për rritjen e drunjëve të palmave, pyjeve me pisha të kuqe, agrumeve, etj.

Distance to Antalya

Qyteti i Alanias ndodhet në jug të vendit, 134 kilometra nga Antalia. 

Derisa ju hyni në Alania, do të shihni hotele me tre, katër apo pesë hyje apo edhe shtëpi mysafiësh në anën tjetër. Komplekset rezidenciale ndodhen në një kodër dhe ofrojnë pamje spektakolare të bregdetit dhe rrethinës së saj. Të huajt zotërojnë afër 141 mijë prona në qytet.

Apartamentet e mobiluara mund të blihen me një buxhet prej 50 mijë eurosh dhe më shumë. Kostoja e vilave dhe një apartamenti nga qendra e biznesit sillet rreth 150 mijë euro. 

Vendndodhjet e popullarizuara të pasurive të paluajtshme 

Kur ju planifikoni të blini një pronë në qytet ju duhet të fokusoheni jo vetëm në buxhet dhe preferenca, por edhe në cilën zonë është e vendosur prona. Të gjitha regjionet janë interesante në mënyrën e vet, gjë e cila ju lejon të zgjedhni me kushtet më të mira. 

 • Afër detit, natyrës dhe qendrës së turistëve.
 • Shtëpi të ulëta ose ndërtesa shumëkatëshe.
 • Ju mund të gjeni lagje me kopshte ku flitet gjuha ruse dhe angleze.

Të gjitha zonat në Alania meritojnë vëmendje. Duke e bërë këtë, ju do të gjeni secila ju ofron diçka për të cilën keni interesim. Disa periferi kanë masa më strikte në blloqet e apartamenteve, pra ju duhet të gjeni hapësira të ulta për banim, derisa në periferi tjera, do të gjeni apartamente në komplekse deri në 12 kat.  

Mahmutlar

Mahmutlar është një vendpushim me zhvillim të shpejtë në bregdetin mesdhetar turk.

Malet e bukura, qetësia, plazhet e bukura dhe shumë qendra pushimi janë faktorë të rëndësishëm që mund t'ju interesojnë kur ju shikoni për një pronë.

Ata që duan të blejnë një apartament në qendrën e Alanias duhet të dijnë për regjionin e Damlatasit. Të blesh një pronë këtu është një mundësi të shijosh të gjitha dobitë e pjesës qëndrore të qytetit dhe të qëndrosh afër natyrës. Në këtë regjion është plazhi i Kleopatrës, parku, qendra e fitnesit, dhe fusha e tenisit. Pasuritë e paluajtshme këtu janë duke pasur ngritje në çmime për shkak të mungesës së vendeve për ndërtim dhe rregullave të lartësisë të ndërtesave prej pesë kateve. 

Damlatas

Damlatas është njëra prej zonave më të popullarizuara për turistët..

Njëra prej regjioneve më të largëta është Damlatasi, një zonë elitare dhe prestigjioze. Të jetosh këtu ju jep një eksperiencë krejtësisht më ndryshe pasi ka më pak tursitë, hotele jo të zhurmshme dhe shtëpi mysafirësh dhe është pranë aeroportit Gazipasa. Ka shumë avantazhe të jetosh në Damlatas. Është vend i qetë, lagjështi më e vogël e ajrit, det i pastërt dhe plazhe me pamje mahnitëse. Shkaku i afërsisë me malet, këtu ajri është më i freskët. 

Demirtas

Demirtas - njëra prej zonave më të largëta në Alanya

Nëse ju dëshironi të vendoseni në një kompleks të vogël, ju duhet ta konsideroni zonën e Kestelit. Ndërtesat përfaqësojnë pasuritë e paluajtshme deri në pesë kate. Regjioni po ndërtohet ngadalë, por është ende i gjelbër. Në këtë regjion, ka një universitet të madh si Keykubat dhe selia e Akdeniz.

Cikcilli është i vendosur në male, katër kilometra larg nga bregdeti. Është poashtu një zonë e gjetë me komplekse të madhësisë mesatare dhe disa apartamente këtu janë të ndërtuara deri në 12 kate. 

Kestel

Kestel - Alania, ndodhet nëntë kilometra në lindje të qendrës së qytetit. 

Komplekset rezidenciale elitare janë të ndërtuara në malet e mrekullueshme të Konaklit. Jo sikur në zonat tjera, këtu nuk ka autostrada mes shtëpive dhe zonës së plazhit. Bregdeti ndodhet afër zonave të banimit. Kjo ju lejon të jeni në një qendër turistike dhe të jeni më pranë natyrës.

Konakli

Konakli - një restort fshati në jug të Alanias, i përsosur për pushime në plazh.

Tosmur, dhjetë minuta vozitje larg nga qendra e qytetit, është bërë një zonë prestigjioze ndër vite. Kjo zonë përbëhet me malet e Alanias, me gjitha rrugët që dërgojnë drejt plazhit. Në një pjesë ju keni plantacione me portokaj dhe limone, pyje halore, dhe në pjesën tjetër, ju mund të jeni afër detit. Atraksioni lokal është lumi Dimcay, si dhe zona e vogël e ecjes. Shtëpitë këtu nuk janë të shtrenjta, por zona është duke u zhvilluar. Kjo bën që edhe çmimet për metër katrorë të rriten

Oba është një zonë e zhvilluar shpejtë e ndarë nga rruga e re dhe më afër kodrave dhe maleve dhe afër plazhit dhe detit. Apartamentet këtu janë në madhësi të ndryshme. Ka shumë dyqane dhe kafene në këtë zonë, duke e bërë këtë një vendndodhje të popullarizuar për turistët. 

Distrikti i Kargicak ndodhet në pjesën lindore të qytetit, e cila ofron jetë të qetë për familjet e mëdha. Kultivimi i portokajve dhe bananeve e karakterizon atë. Malet e Taurusit mbrojnë zonën nga erërat. Ka shumë plazhe të bukura, gjatësi e të cilave është rreth 5 kilometra. Gjithashtu, infrastruktura është e zhvilluar dhe ka linja transporti. Pasuritë e paluajtshme në këtë zonë janë vilat luksoze, apartamentet, komplekset e mëdha, të vendosura pranë zonës së plazhit. Shumica e pronave janë duke u ndërtuar në male, kështu që nga dritaret mund të keni pamje të bukura të maleve. 

Qyteti turk është plotë me atraksione turistike dhe klima e saj është e përshtatshme për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme. Pasi t'i shikoni pronat për shitje në Alania, ne shpresojmë se ju do ta zgjidhni një që ju ofron lumturi, rehati dhe prosperitet për shumë vite.

Summer Home mund t'ju ndihmojë në çdo aspekt nga fazat fillestare të blerjes dhe për zhvendosjen në shtëpinë tuaj të re.

223 properties
Summerhome #1821
Summerhome #1821
Summerhome #1821
Summerhome #1821
Summerhome #1821

Apartamente moderne një dhe dydhomëshe në një vendndodhje të këndshme rurale në Avsallar. Afër plazheve me pamje nga deti. Kuzhina të planit të hapur.

 • Alanya - Avsallar
 • 50m² - 80m²
 • 1+1 - 2+1
Nga €73 000
Summerhome #1818
Summerhome #1818
Summerhome #1818
Summerhome #1818
Summerhome #1818

Apartamente ultra-luksoze me një, dy dhe katër dhoma gjumi dupleks. Avsallari afër plazhit Incekum. Kompleks i madh me shumë qendra.

 • Alanya - Avsallar
 • 61m² - 150m²
 • 1+1 - 4+1 dp
Nga €87 900
Summerhome #1817
Summerhome #1817
Summerhome #1817
Summerhome #1817
Summerhome #1817

Apartamente moderne me një, dy dhe tre dhoma gjumi për shitje në kompleks të këndshëm në Kestel. Duplekse, pishina, afër plazhit.

 • Alanya - Kestel
 • 56.5m² - 120m²
 • 1+1 - 3+1 dp
Nga €110 000
Summerhome #1801
Summerhome #1801
Summerhome #1801
Summerhome #1801
Summerhome #1801

Apartamente luksoze dhe dupleks në një vendndodhje të këndshme. Arkitekturë elegante, qendra të shkëlqyera dhe pishinë e madhe.

 • Alanya - Avsallar
 • 55m²
 • 1+1
€99 000
Summerhome #1815
Summerhome #1815
Summerhome #1815
Summerhome #1815
Summerhome #1815

Apartamente luksoze pesëdhomshe dupelks në qendrën e Alanias. Qendra të mrekullueshme. Opsione me tre dhoma gjumi në dispozicion.

 • Alanya - Qendra
 • 120m² - 240m²
 • 3+1 - 5+1 dp
Nga €304 000
Summerhome #1799
Summerhome #1799
Summerhome #1799
Summerhome #1799
Summerhome #1799

Vilat mahnitëse në një kompleks të ri në vend të përsosur. Incekumi ka përzierje të këndshme të jetës në fshat me plazhe, dyqane, kafene dhe restaurante afër.

 • Alanya - Incekum
 • 385m²
 • 3+1 dp
€499 000
Summerhome #1796
Summerhome #1796
Summerhome #1796
Summerhome #1796
Summerhome #1796

Ky kompleks i vogël përbëhet nga katër kate. Ka lloje të apartamente me një dhe dy dhoma gjumi, përfshirë disa prona të këndshme dupleks.

 • Alanya - Avsallar
 • 88m²
 • 1+1 dp
€110 000
Summerhome #1795
Summerhome #1795
Summerhome #1795
Summerhome #1795
Summerhome #1795

Avsallari është shumë i dëshiruar nga blerësit tanë të huaj shkaku i pozicionit elitar pranë të gjitha komoditeteve dhe plazheve. Apartamente dydhomëshe dupleks.

 • Alanya - Avsallar
 • 58m² - 118m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €96 000
Summerhome #1813
Summerhome #1813
Summerhome #1813
Summerhome #1813
Summerhome #1813

Kompleks mahnitës në Avsallar. Suita një, dy dhe tredhomëshe dhe duplekse. Qendra fantastike.

 • Alanya - Avsallar
 • 48m² - 130m²
 • 1+1 - 3+1 dp
Nga €130 000
Summerhome #1812
Summerhome #1812
Summerhome #1812
Summerhome #1812
Summerhome #1812

Kompleks mahnitës me apartamente moderne përfshirë suitat dhe duplekset. Okurcalari ka infrastrukturë të zhvilluar. Plazhi privat.

 • Alanya - Okurcalar
 • 56m² - 221.5m²
 • 1+1 - 5+1 dp
Nga €139 000
Summerhome #1810
Summerhome #1810
Summerhome #1810
Summerhome #1810
Summerhome #1810

Apartamente luksoze një dhe dydhomëshe në Avsallarin e këndshëm. Kompleks modern dhe i madh me shumë qendra të mrekullueshme.

 • Alanya - Avsallar
 • 45m² - 92m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €88 200
Summerhome #1809
Summerhome #1809
Summerhome #1809
Summerhome #1809
Summerhome #1809

Apartamente luksoze në vendndodhje rurale. Kompleks i shkëlqyer me pishinë të madhe, kënd lojërash për fëmijë dhe SPA.

 • Alanya - Kargicak
 • 60m² - 125m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €144 000
Summerhome #1808
Summerhome #1808
Summerhome #1808
Summerhome #1808
Summerhome #1808

Këto apartamente të mëdha dhe luksoze në Mahmutlar janë në dispozicion për t'u parë. Mahmutlari është një qytezë turistike në lindje të Alanias.

 • Alanya - Mahmutlar
 • 47m² - 117m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €124 900
Summerhome #1804
Summerhome #1804
Summerhome #1804
Summerhome #1804
Summerhome #1804

Kesteli është një vendndodhje tejet e popullarizuar shkaku i qetësisë. Afër detit, apartamente luksoze me qendra të shkëlqyera.

 • Alanya - Kestel
 • 43m² - 95m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €165 000
Summerhome #1802
Summerhome #1802
Summerhome #1802
Summerhome #1802
Summerhome #1802

Vila luksoze tredhomëshe në vendndodhje të qetë mbi Alanian. Vila të klasit të lartë me stil ekzekutiv.

 • Alanya - Tepe
 • 249m²
 • 3+1 dp
€349 000
Summerhome #1794
Summerhome #1794
Summerhome #1794
Summerhome #1794
Summerhome #1794

Apartamente luksoze një, dy dhe tredhomëshe në Mahmutlarin e shumë dëshiruar. Kompleks i bukur me shumë qendra të mrekullueshme. Duplekse në dispozicion.

 • Alanya - Mahmutlar
 • 59m² - 176m²
 • 1+1 - 3+1 dp
Nga €119 000
Summerhome #1793
Summerhome #1793
Summerhome #1793
Summerhome #1793
Summerhome #1793

Apartamente luksoze një, dy dhe tredhomëshe në një kompleks me shumë komoditete fantastike.

 • Alanya - Konakli
 • 60m² - 172m²
 • 1+1 - 3+1 dp
Nga €110 000
Summerhome #1781
Summerhome #1781
Summerhome #1781
Summerhome #1781
Summerhome #1781

Vilat mahnitëse, me fasadë të bardhë. Vilat katërdhomëshe kanë dizajn unik.

 • Alanya - Yesiloz
 • 310m²
 • 4+1
€700 000
Summerhome #1759
Summerhome #1759
Summerhome #1759
Summerhome #1759
Summerhome #1759

Tepe është një zonë elitare me shumë shtëpi prestigjioze në një vend kodrinor. Vila luksoze tredhomëshe.

 • Alanya - Tepe
 • 420m²
 • 3+2
€849 000
Summerhome #1429
Summerhome #1429
Summerhome #1429
Summerhome #1429
Summerhome #1429

Projekti është i vendosur në zonën piktoreske, e njohur si Kargicak, e cila është një nga vendet më të bukura të Alanias me 500 metra distancë nga plazhi dhe distancë e shkurtër nga aeroporti Gazipasa.

 • Alanya - Kargicak
 • 60m² - 323m²
 • 1+1 - 4+1 dp
Nga €126 000
Summerhome #1779
Summerhome #1779
Summerhome #1779
Summerhome #1779
Summerhome #1779

Apartamente luksoze në një vend rural. Plazhet, dyqanet dhe kafenetë janë afër. Një kompleks elitar dhe prestigjioz.

 • Alanya - Oba
 • 52m² - 91m²
 • 1+1 - 2+1 dp
Nga €115 000
Summerhome #1780
Summerhome #1780
Summerhome #1780
Summerhome #1780
Summerhome #1780

Mahmutlari është një qytezë moderne në lindje të Alanias afër aeroportit lokal, duke e bërë një vend të dëshiruar dhe bashkëkohor për të jetuar.

 • Alanya - Mahmutlar
 • 39m² - 121m²
 • 1+1 - 4+1 dp
Nga €114 000
Kërko filtrat